A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Kartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulama
Kartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulama

Kartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulama

Kartal Belediyesi, akıllı geri dönüşüm kutusu ile hem çevreci, hem de sokak hayvanlarına mama ve su veren geri dönüşüm kutularını Kartal’da uygulamaya koydu.   

Kartal’da çevreye yönelik projeleri destekleyen ve sokak hayvanlarına karşı gösterdiği hassasiyeti her fırsatta dile getiren ve ilçede hayvan barınağı projesi için çalışmalarını sürdüren Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, yapılan bu uygulamanın örnek teşkil edeceğini belirtti. 
 
Pilot bölge olarak Uğur Mumcu Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde bulunan Uğur Mumcu Muhtarlık binasının önünde uygulamaya konan projenin tanıtımına Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgut Mermertaş, Uğur Mumcu Mahalle Muhtarı Soner Eker, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars katıldı. Kartal Belediyesi tarafından uygulamaya konan proje ile atıklar geri dönüşüm kutusuna atılarak, sokak hayvanlarına mama ve su verilmesi sağlanacak. Böylelikle hem doğada bin yılda çözünebilen pet şişeler v.b. atıklar geri dönüşüme kazandırılacak, hem de sokak hayvanlarının ihtiyaçları karşılanacak.   
 
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yapılan proje doğrultusunda hem çevreye duyarlılık kazandırılacak, hem de yaz ayının gelmesiyle birlikte sokak hayvanlarının ihtiyaçlarına yönelik beklentileri çözüme kavuşmuş olacak. 
 
Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Turgut Mermertaş, “İlk etapta pilot bölge olarak Uğur Mumcu Mahalle Muhtarlığı önünde bu uygulamayı başlattık. Projemizi, ilerleyen zamanda vatandaşlarımızın isteği ve kullanıma bağlı olarak diğer bölgelerde de uygulayacağız” dedi.  
 
 
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars konuyla ilgili olarak, “Burada amacımız sokak hayvanlarının beslenmesini sağlamak ve çevreye zarar veren ama geri dönüşümü mümkün olan atıkları değerlendirmek. Yaz aylarının gelmesiyle hepimizin elinde, vücudumuzun olmazsa olmazı olan su ihtiyacımızı karşılamak üzere pet şişeler olacak. Bazen tamamı bitirilemeyen, içinde az miktarda su kalan pet şişenin çöpe atılması, atıkların suyla hem kokmasına sebep oluyor, hem de milyonlarca pet şişe doğaya büyük bir zarar veriyor. Bu noktada bizim hedefimiz öncelikle bu kötü kokuyu engellemek ve doğada ancak bin yılda kaybolabilen pet şişeleri geri dönüşüme kazandırmak” diye konuştu. 
 
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR? 
 
Akıllı geri dönüşüm kutularına atılan pet şişeyi algılayan sistem, makinenin aşağıda bulunan bölümüne mama veriyor. Şişelerin içinde kalan sular ise makineye dökülerek hayvanların su içeceği hazneye aktarılıyor. 
 
Makinenin su ve mama aksamı paslanmaz çelikten yapılmış olup yanında bulunan fırça ile gönüllüler periyodik zamanlarda servis tabaklarının temizliğini yapabiliyor. Makine tamamen doğa dostu olup güneş enerjisi ile çalışıyor. Sistem, 1700 pet şişe kapasiteli ve her defasında 10 kg. mama alabiliyor. Ülkemizde yıllık kişi başı geri dönüşüm tüketimi 65 kg olup, kullanılan plastiğin geri dönüşümü sadece %12 ve bir plastik, doğada bin yılda kayboluyor. 
Hayvanlar Alemiiçerisinde 3227 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak