A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Kendi fakir gönlü zengin bir devlet başkanı
Kendi fakir gönlü zengin bir devlet başkanı

Kendi fakir gönlü zengin bir devlet başkanı

Jose Mujica dünyanın en fakir devlet başkanı ünvanını taşıyor. Fakat geliri az olduğu için değil, mütevazi bir yaşam ve gelirinin % 90'ını hayır kurumlarına bağışlamayı tercih ettiği için.

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'yı daha önce duymadıysanız alıştığınız devlet başkanı, hatta politikacı profilinden çok daha farklı bir insanı tanıyacaksınız. Bu alışılmadık insanı ben de BBC'inin bu haberiyle tanıdım. Birçoğumuzun Jose Mujica'dan öğreneceği az ya da çok birşeyler var.

2009 seçimlerinde başkan seçilen Mujica, Montevideo kentinin dışında, toprak yol kenarında bir çiftlik evinde yaşıyor. Çiftlik evi denince aklınıza binlerce dönüm arazide keyif çatan bir adam gelmesin. Çiftlik evinden ziyade bir köy evi aslında. Suyun kuyudan çekildiği, çamaşırların evin dışında yıkandığı basit bir köy evi. Mujica'nın evinin etrafında onlarca koruma, zırhlı araçlar, her an hazır bekleyen bir helikopterde yok. Uruguay devlet başkanını iki polis memuru ve üç bacaklı köpeği Manuela koruyor. Zırhlı aracın yerini ise kendisinin kullandığı 1987 model Volkswagen Bettle almış. (hani şu tosbağa olarak bildiklerimizden)

Başkan Mujica, Uruguay devletinin kendisine tahsis ettiği lüks malikane yerine, eşine ait bu  köy evinde yaşıyor. Devletin kendisine verdiği maaşın % 90'ını (12.000 $'a karşılık gelen kısmını) fakir insanlara ve girişimcilere yardım eden hayır kurumlarına bağışlamış. Geri kalan miktar ona "Dünyanın en fakir devlet başkanı" ünvanını kazandırıyor, fakat bana kalırsa aynı zamanda "dünyanın gönlü en zengin devlet başkanı" ünvanını da hakkediyor.

"Garip yaşlı bir adam gibi gözükebilirim... Ama bu özgür iradem. Hayatımın çoğunda böyle yaşadım. Hayatımı elimde olanla gayet güzel devam ettirebilirim. Bana dünyanın en fakir devlet başkanı diyorlar, ama ben fakir hissetmiyorum. Fakir insanlar sürekli daha fazlasını isteyen ve pahalı bir yaşam tarzını idame ettirebilmek için sürekli çalışmak zorunda olan insanlardır. Bu bir özgürlük meselesi. Çok fazla mal varlığınız yoksa kendinizi hayatınız boyunca köle gibi çalışmak zorunda hissetmezsiniz ve kendinize ayıracak daha fazla vaktiniz olur" diyor Uruguay Devlet Başkanı.

BBC'nin habere ilişkin Youtube'da bulunan videosunu izleyerek (ingilizcedir) bu mütevazi başkanın yaşadığı evi, köpeği Manuela'yu ve 87 model Volkswagen'ini görebilirsiniz.

 

İnsanlar Alemiiçerisinde 3700 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak