A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Kendi kendine şarj olan yeni pil benzerlerinden 5 kat daha verimli
Kendi kendine şarj olan yeni pil benzerlerinden 5 kat daha verimli

Kendi kendine şarj olan yeni pil benzerlerinden 5 kat daha verimli

Bu pili ayakkabınızın altına yerleştirerek her adımınızı enerjiye çevirebilirsiniz.

Kendi kendine şarj olabilen yeni pil çeşidi Physics Magazine tarafından 2012'nin en büyük yenilikleri arasında listelendi.

Georgia Teknoloji Enstitüsünden Zhong Lin Wang ve ekibi tarafından geliştirilen yeni pil hareketle sağlanan kinetik enerjiyi kimyasal enerjiye çeviriyor. Sallandığında şarj olan saat veya bu amaca hizmet eden iPhone kapaklarında benzerleri kullanılan teknoloji, var olanlardan 5 kat daha verimli olmayı vaadediyor.

Benzer teknolojiler kinetik enerjiyi elektrik enerjisine daha sonrada bu elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürme prensibi ile çalışıyordu. Yeni teknoloji 2 aşamalı bu süreci tek aşamada gerçekleştirerek kineitk enerjiyi doğrudan kimyasal enerjiye dönüştürüyor ve bu sayede verimlilik artışı sağlıyor. Sistem kendi kendini şarj eden pil teknolojisinde büyük bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Yeni teknoloji 5 kata kadar daha verimli olmanın yanı sıra daha küçük ve hafif piller üretilmesine ve bu teknolojinin birçok cihazda kullanılabilmesine olanak sağlayacak. Sistemin mevcut hali ancak bir hesap makinasını çalıştıracak kadar elektrik üretsede araştırmacılar günümüzün 1.5V pilleri seviyesine çıkartılabileceğini belirtiyorlar. Profesör Wang pil "basit bir pil" değil bir "güç kaynağı" olarak değerlendiriyor. Buluşun ticari olarak kullanılması 3 ila 5 yıl arası sürecek.

Wang CNN'de yer alan aşağıdaki haberde yeni pili nefesi ile elektrik üreterek ve pile bağlı Led'leri aydınlatarak sergiledi. Cihazı hareket oluşturacak her yere monte etmek ve elektrik üretmesini sağlamak mümkün. (Video ingilizcedir)

 

Yenilenebilir EnerjiEnerjiiçerisinde 4386 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak