A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Kendini yenileyen malzemeler: Canlı Biyolojik Beton
Kendini yenileyen malzemeler: Canlı Biyolojik Beton

Kendini yenileyen malzemeler: Canlı Biyolojik Beton

Çok yeni fakat hızlı ilerleyen bir araştırma alanı, yenilenebilir biyolojik malzemeler

Kendi kendini yenileyen malzeme araştırmaları son yıllarda oldukça dikkat çekiyor. Çimento, seramik plastik, kaplama malzemeleri, boyalar kompozit malzemeler vb. alanlarda çalışmalar yapılıyor. Henüz Endüstriyel kullanıma hazır hale gelmeselerde sonuçlar umut verici. Konuyla ilgili olarak Haziran 2013'de Belçikada 4.'sü düzenlenecek "Uluslararası kendini yenileyen malzemeler konferansı" katılım başvurularını kabul etmeye başladı bile.

İnşaat demiri, çelik ve beton inşaatın can damarıdır. Bugüne kadar fizik ve kimya bilimleri ile geliştirilmeye çalışılan Beton'a sürdürülebilir bir çözüm biyoloji sayesinde geldi/gelmek üzere. Betonun içerisindeki demirin korozyona uğraması akabinde çok zor ve maliyetli tamiratlar gerektiriyor. Korozyonun ana nedeni zamanla betonda oluşan çatlaklar. Büyük çatlaklar kadar mikro derecedeki küçük çatlaklar nedeniyle de korozyona neden olan su ve oksijene maruz kalan demir ve çelik zamanla aşınıyor.

Betonun yapısına dahil edilen biyokimyasal unsurlar, yani bakteriler sayesinde betonun en büyük düşmanı çatlakların verdiği zarar asgari düzeye indiriliyor. Bakteriler suya maruz kaldıkları anda karışım içerisinde yer alan kalsiyum laktatı sindirmeye başlıyorlar. Bu reaksiyon sonucunda yan ürün olarak ortaya çıkan kalsit çatlakları, hatta büyük delikleri bile kapatarak suyun iç katmanlara nüfuzunu engelliyor. Oksijen tüketen bu bakteriler demir donatının etrafında oksijen emen bir bariyer görevi de görüyorlar. Bu yeni teknoloji ile uzun süre korunan donatı katmanı yapı güvenliği risklerini ortadan kaldırıyor.

Ekonomik avantajın yanı sıra doğa dostu bir çözüm olan biyobeton beton teknolojisi için bir devrim niteliğinde. Aşağıda yer alan videolarda biyobetonun çatlak öncesi ve sonrasını görebilirsiniz.

 

 

İnşaatDoğal Kaynaklariçerisinde 4513 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak