A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Küresel Rüzgar Enerjisi Kapasitesi % 20 arttı, Türkiye kaçıncı sırada?
Küresel Rüzgar Enerjisi Kapasitesi % 20 arttı, Türkiye kaçıncı sırada?

Küresel Rüzgar Enerjisi Kapasitesi % 20 arttı, Türkiye kaçıncı sırada?

Çin'de göreceli olarak azalan rüzgar türbini kurulumları ABD'deki artan kapasiteyle telafi edildi ve küresel kapasite % 20 artış gösterdi

Rüzgar enerjisi kapasitesi 2012 yılında % 20 artış göstererek 282 Gigawatt gibi yeni rekor bir seviyeye ulaştı. Son iki yılda ikiye katlanan güneş enerjisi kapasitesi ile birlikte düşünüldüğünde yenilenebilir enerji yatırımlarının hız kazandığını görüyoruz.

2012 yılında 13GW'lık yeni kapasite ile Çin ve ABD'nin lider olduğu, Almanya, İngiltere ve Hindistan'ın 2 GW'la takip ettiği yeni rüzgar türbini kurulumları sonrası, toplam küresel kapasite 45GW artarak 282 Gigawatt seviyesine ulaştı.

Global Wind Energy Council (Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi, kısaca GWED) genel sekreteri Steve Sawyer, kurumun yayınladığı son raporda "Çin soluklanmak için yavaşlamış olsa da Avrupa ve Amerika piyasalarının son yıllarda çok kuvvetli" olduğunu belirtti. Yavaşlamış olsa dahi liderliği elinde bulunduran Asya'yı, son dönemde hızlanan Kuzey Amerika ve hemen ardından Avrupa takip ediyor.

Avrupadaki finansal kriz nedeniyle 2013'de yatırımların durumunu tahmin etmek güç olsa da, Avrupa Birliğinin 2009/28/EC yenilenebilir enerji yönetmeliği gereğince üye ülkelerin 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının % 20'sini (Bunun % 10 ulaşım sektöründen sağlanacak) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacak olması 2020 yılına kadar yatırımların hız kesmeyeceğini düşündürtüyor.

GWED verilerine göre Türkiye'de 2011 yılı sonunda 1.8GW olan rüzgar türbini kapsitesi, 2012 yılında 0.5GW artarak 2.3GW'a ulaştı. Almanya 31.3GW'la Avrupa liderliğini ve dünya üçüncülüğünü elinde bulundururken Almanyayı 22.8GW'la İspanya, 8.4 GW'la İngiltere, 8.1 GW'la İtalya ve 7.2GW'la Fransa takip ediyor. 

Avrupa Birliği'ne katılmak isteyen Türkiye'nin mevcut kapasitesi 50GW'ın üzerinde. Devam eden kömür termik santralleri ve nükleer santral projelerini de dikkate aldığımızda  2020 yılında kadar mevcut yenilenebilir enerjiyi birinci öncelik haline getirmemiz gerekiyor. Koskoca ülkenin başbakanı ülkenin Avrupa Birliği'ne fazlası ile hazır olduğunu savunurken bunu da dikkate aldığını düşünürsek (!) önümüzdeki yıllarda yenilenebilir enerji kapasitemiz her yıl ikiye katlanarak artacaktır diye umut ediyoruz.

Yıllara göre yeni rüzgar türbini kurulumları *1

Yıllara göre toplam kurulu rüzgar türbini kapasitesi *1

En fazla yeni rüzgar türbini kuran ülkeler *1

En fazla kurulu rüzgar türbini kapasitesine sahip ülkeler *1

Kaynaklar
*1 Global Wind Energy Council ,Global Wind Statistisc 2012

Yenilenebilir Enerjiiçerisinde 4226 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak