A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Kyoto Protokolü müzakereleri Doha'da devam ediyor.
Kyoto Protokolü müzakereleri Doha'da devam ediyor.

Kyoto Protokolü müzakereleri Doha'da devam ediyor.

Katarın başkenti Doha'da düzenlenen Birleşmiş Milletler 18. taraflar konferansında Kyoto Protolü müzakereler devam ediyor.

Birleşmiş Milletlerin Doha'da devam eden iklim değişikliği tartışmaları uluslararası düzeyde bağlayıcılığa sahip tek anlaşma olan Kyoto Protokolü'nün geleceğini belirleyecek. Bugüne kadar protokolün emisyonları azaltma etkisi nispi olarak çok küçük olsa da, protokolün varlığı ve çizdiği yol büyük önem arzediyor. 

Birinci ve İkinci Dönem

Birleşmiş Milletler iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi sera gazı salınımlarının dünya sıcaklığını sanayi devrimi öncesine göre 2°C'den daha fazla artırmayacak seviyelere indirilmesini ön görüyor. Kyoto protokolü bu hedefe ulaşmak için mutabakata varılmış uluslararası bir anlaşama. 37 sanayileşmiş ülkenin salınımlarını azaltmak için hedefler belirleyen Kyoto Protokolü birinci dönemi bu yıl son buluyor. Şu günlerde Doha'da yapılan toplantıların amacı Kyoto protolü birinci dönemi ile 2020 yılından itibaren uygulamaya geçecek Durban Platformu arasında köprü oluşturacak ikinci bir Kyoto Protokolü dönemi oluşturmak.

Katılımcılar

Avustralya, Norveç, Liechtenstein, Hırvatistan, Ukrayna, İzlanda ve İsviçre gibi ülkeler ve Avrupa Birliği ikinci dönemde de bağlayıcı hedefler konusunda taahütte bulundular. Avustralya 1990 yılı ile karşılaştırıldığında 2020 yılına kadar emisyonlarını % 5 azaltma sözü verirken, Avrupa Birliği 2020 yılında % 20 daha az sera gazı salınımı taahüdünde bulundu. Kyoto Protokolü birinci dönem taraflarından Japonya, Rusya, Kanada ve Yeni Zelanda ikinci döneme taraf olmayacaklarını bildirdiler. Protokolü imzalayan fakat senatoda oylamaya hiç getirmemiş ABD'de ikinci dönemde yer almayacak.
Görüşmeler sırasında Türkiye'de bu konuda hiç bir taahütde bulunmayacağını bildirmişti.

Kyoto Protokolü çözüm mü?

Kyoto Protokolü iklim değişikliğinin önlenmesi için yeterli bir çözüm değil, çünkü küresel karbon salınımının küçük bir bölümünü kontrol altına alabiliyor. ABD ve Çin ve gelişmekte olan ülkeler gibi en yüksek salınım değerlerine sahip aktörler için bağlayıcı olamadığından yetersiz kalıyor. ABD gibi bazı ülkeler protokolün arkasında olduklarını bildirirken kendileri için bağlayıcı olmasına kabul etmiyorlar.

Sorun şu ki "hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz"

İklim Değişikliğiiçerisinde 2131 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak