A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Lastikler geri dönüşümle hayat buluyor
Lastikler geri dönüşümle hayat buluyor

Lastikler geri dönüşümle hayat buluyor

Araç sahiplerine onbinlerce kilometre hizmet eden lastikler kullanılamaz hale geldiğinde ne oluyor hiç düşündünüz mü?

Araç sahiplerine on binlerce kilometre hizmet eden lastikler kullanım ömürlerini doldurduğunda yenileriyle değiştiriliyor ve eski lastikler hurdaya ayrılıyor. Bu kadar fazla miktarda lastiğin vapur iskelelerinde değerlendirilmesi tabii ki mümkün değil. (Tüm ülkelerde iskelelere lastik mi bağlanıyor merak etmekteyim. :) )

Hala kaçak olarak devam ediyor olsa da yakılmalarının da çevreye çok büyük zararı var. Lastiklerin yanmasıyla atmosfere yonlarca zararlı bileşik yayılıyor. Ortaya çıkan simsiyah dumanın içinde karbon siyahı, organik ve yarı organik uçucu maddeler, zehirli gazlar ve ağır metaller yer alıyor. Atmosfere yayılan bu zararlı maddeler sadece havayı değil, toprak ve su kaynaklarının da kirlenmesine neden oluyor.

Lastik Sanayicileri Derneği'nin açıkladığı rakamlara göre ülkemizde her yıl 180.000.000 KG ömrünü tamamlamış lastik oluştuğu düşünülürse, ortaya çıkan bu lastiklerin kimlerin elinde, ne şekilde ve ne amaçla değerlendirildiği çok önemli. 25.11.2006 tarih ve 26357 sayılı resmi gazetede yayınlanmış "Ömrünü Tamamlamış Lastiklerin Kontrolü Yönetmeliği" şartlarına göre lisanslı firmalarca toplanmak ve geri dönüştürülmek zorunluğu var. Bisiklet ve dolgu lastikleri hariç ömrünü tamamlamış diğer tüm lastikler bu yönetmeliğe tabii.

Lastikler yeniden hayat buluyor. Bir taşla iki kuş!

Her ne kadar "Ömrünü tamamlamış lastik" olarak adlandırılsalar da bu lastikler doğru yöntemlerle bir çok ürün de tekrar hayat bulabilir. Lastikler geri dönüştürüldüğünde hem dünyadan daha fazla hammadde tüketmemiş, hem de doğru bertaraf edilmediğinde çevreye verdiği zararı önlemiş oluruz. Yani tam anlamıyla bir taşla iki kuş.

Ömrünü tamamlamış lastikler nasıl değerlendiriliyor

ÖTL'lerin bir kısmı (özellikle otobüs kamyon lastikleri gibi büyük lastikler) kaplanarak yeniden kullanılabiliyor. Tekrar lastik olarak kullanılamayan büyük bölümünden ise madde geri kazanımı yapmak mümkün

 • Geri dönüşüm tesisine gelen ÖTL'lerin içerisinde yer alan kalın tel kısımları ayrılarak değerli metaller geri kazanılır ve kalan kısım öğütme işlemine tabi tutularak küçük parçalara ayrılır.

  Oluşan granül lastik parçaları kauçuk imalatında, halı saha zeminlerinde, lastik karo taşı üretiminde, asfalt ve yapı malzemeleri için dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.

  Örneğin yapı malzemeleri içerisinde kullanılan kalsit yerine lastik granülleri kullanılarak hem kalsit taşını çıkarmak için doğayı delik deşik etmemiş, hem de çevreyi kirletmemiş oluruz.
 • Bir diğer yöntem ise lastiklerin piroliz işlemi ile (Hiç bir kimyasal katkı maddesi kullanılmadan, özel fırınlarda oksijensiz ortamda ısıl işleme tabi tutulması) bileşenlerine ayrılması. Piroliz işlemi sonucunda lastikler % 35-42 Yağ, % 35-45 Karbon siyahı, % 12-15 çelik tel, % 7-12 Gaz olarak ayrıştırılarak farklı ürünlere dönüştürülüyor.

  Ortaya çıkan petrol türevi atık yağ, atık yağ geri dönüşüm tesislerinde dizel motorlarda ve brulörlerde yakılabilecek yakıt haline getiriliyor.

  Oluşan karbon siyahı dolgu malzemesi olarak kullanılabiliyor.

  Oluşan gaz doğal gaz'dan daha yüksek kalorifik değeri olan ve uygun şartlarda depolandığında doğal gaz ve propan yerine kullanılabilen bir gaz.
 • Lastikler ÖTL yakma lisansına sahip ve yüksek enerji ihtiyacı olan tesislerde (Çimento fabrikaları, Alçı Fabrikaları gibi) ilave yakıt olarak kullanılabilmektedir.
  Her ne kadar sağlanması gereken çeşitli şartlar olsa ve kontrolsüz lastik yakılmasından çok daha zararsız olsa da daha verimli kullanılabilecek lastiklerin bu şekilde israfını mantıklı bulmuyorum. 

  Bunun temel sebebi ÖTL'lerin diğer şekillerde bertaraf edildiğinde yeterli talebi görmemesi nedeniyle değerinin düşük olması ve çimento fabrikaları için "ucuz yakıt" olarak görülmesidir. 

Lastik değiştirirken dikkat etmeniz gereken tek şey

Ömrünü tamamlamış lastikler, lisanslı firmalarca taşınmalı ve geri dönüştürülmelidir. Aracınızın lastiklerini değiştirdiğinizde, lastiklerinizi teslim alan firmanın bu lastikleri lisanslı bir firmaya gönderdiğinden emin olun. Bunun için firmanın lisanslı geri kazanım firması ile yaptığı sözleşmenin bir suretini veya o firma tarafından kendilerine verilen yazıyı talep edebilirsiniz. Böylece lastiklerin el altından uygunsuz yerlere gitmediğinden emin olabilirsiniz. Bireysel kullanıcılar için bu yalnızca vicdanı bir sorumlulukken, kurumsal kullanıcılar için bir zorunluluktur ve belgelendirilmelidir. (Teslim ettiğiniz firmadan lastiklerinizi onlara verdiğinize dair bir yazı, ve lisanslı firmadan onlara verilen yazının bir suretini almayı ihmal etmeyin.) Bakanlık müfettişleri şirketinize denetlemeye geldiğinde araç lastiklerinizi ne yaptığınızı sorduklarında elinizde belge olmalıdır.

Ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrolü yönetmeliğine nereden ulaşabilirim?

Ömrünü tamamlamış lastiklerin kontrolü yönetmeliği yukarıda anlatılanlardan çok daha fazlasını, ayrıntıları ile içeren, ÖTL'lerin taşınması, toplanması, depolanması, bertarafı ve geri kazanımı ile ilgili hususları düzenleyen bir yönetmeliktir. 25.11.2006 tarih ve 26357 sayılı resmi gazetede yayınlanmış yönetmeliğin bir kopyasını buraya tıklayarak bakanlığın web sitesinden indirebilirsiniz.

BU DA SİZİN İÇİN BİR LASTİK GERİ DÖNÜŞÜM FİKRİ

Bakanlık bu işe ne der bilmiyorum ama eğer bir bahçeniz varsa ömrünü tamamlamış lastikleri şu şekilde de değerlendirebilirsiniz.

Geri Dönüşümiçerisinde 8212 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak