A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Mars kolonisini kurmak için doğru kişi misiniz?
Mars kolonisini kurmak için doğru kişi misiniz?

Mars kolonisini kurmak için doğru kişi misiniz?

Bilim kurgu değil, gerçek bir projeden bahsediyoruz. İki yılda bir yeni katılımların olacağı Mars kolonisi sakinleri muhtemelen dünyaya geri dönmeyecek ve hayatları boyunca Marsta yaşayacaklar

Hollandalı kar amacı gütmeyen Mars One kızıl gezgene ilk adımı 2023 yılında atmayı hayal ediyor. Bugün (8 Ocak 2013) astronotlar için temel şartları yayınlayan kurum bu yıl sonunda küresel bir tv yayını ile koloniyi kurmak için seçilen astronotları açıklayacak.

Mars One'ın belirlediği şartlar bir bilim adamı ya da savaş uçağı pilotu olmayı gerektirmiyor, 18 yaşını dolduran herkes Mars kolonisinin kurucularından olmak için başvuru yapabilecek. Seçim yapılırken en önemli kriter zeka seviyesi, zihinsel ve fiziksel sağlık ve projeye olan istek ve bağlılık olacak. Astronot adayları 2023 yılındaki yolculuğa çıkmadan önce dünyada 8 yıl eğitim görecekler. 2023 yılında ilk koloni mensupları vardığında yaşanabilir bir koloni oluşturmaya başlayabilmeleri için 2016-2021 yılları arasında insansız kargo sevkiyatlarının yapılması planlanıyor.

Organizasyonun masraflarının büyük bölümünün koloninin kuruluş aşaması ve oradaki ilk yılları konu alacak küresel bir tv programının gelirlerinden karşılanması hedefleniyor. Yetkililerin belirttiğine göre astronot seçim şartları resmi olarak belirlenmeden önce Mars'a gönüllü olarak gitmek isteyen kişilerden 1000 başvuru alındı.

Mevcut hayatını Dünya'da bırakıp Mars'a gidecek 'talihliler' Mars One uzmanlarının yapacağı değerlendirme ve küresel tv programı ile belirlenecek. Bu kişiler dünyadaki eğitimleri ve Mars'ta geçirecekleri süre boyunca Mars One tarafından istihdam edilecekler. 

Türkiye'den de katılım mümkün

Mars One dünyanın tüm ülkelerinden başvuruyu kabul edecek. Başvuruları çeşitli dillerde alacak olan projede başlangıç için temel seviyede ingilizce bilgisi yeterli olacak. Adaylara çeşitli dillerde dökümantasyon sağlanacak. Seçim süreci ilerledikçe adayların İngilizce seviyelerini ilerletmeleri beklenecek.

Proje ve 2013 yılının ortalarında başlayacak resmi başvurular için ayrıntılı bilgiyi Mars One web sitesinden edinebilirsiniz.

Diğeriçerisinde 3698 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak