A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Obama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyor
Obama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyor

Obama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyor

Yukarıdaki haber resmi 2 sene önce ABD başkanı Barrack Obama'nın seçim zaferine ilişkin yazdığımız haberle ilgiliydi. Obama zafer konuşmasında iklim değişikliğine ve iklim değişikliği ile mücadele planlarına da değinmişti. (Bkz: Dünyayı değiştiren Amerika iklim değişikliğine dur diyebilir mi?)

Newyork Times gazetesinden Coral Davenport'un haberi Obama'nın seçim konuşmasında da yer alan iklim değişikliği mücadele planının ilk adımlarının atıldığını gösteriyor.

Obama yönetimi bugün iklim değişikliği ile mücadelede ABD tarihinde atılmış en önemli adımlardan birini açıklayacak. Çevre Koruma Ajansının önerdiği yönetmelik ABD'nin elektrik santrallerinin 2030 yılında, 2005'e göre %30 daha az karbon salınımı yaratmasını ön görüyor. 

Yönetmelik ABD'nin en büyük karbon salınımı kaynağı olan ve ülke genelinde 600'den fazla olan kömür termik santrallerini hedef alıyor. Tasarı kanunlaştığı takdirde Amerikadaki bir çok kömür termik santralinin kapanması ve Amerikan elektrik endüstrisinin köklü bir değişim geçirmesi söz konusu olabilir.

Tasarıya göre salınımlarını düşürmek için eyaletlere çok geniş politika seçenekleri sunulacak. Kömür santrallerini hemen kapatmaktansa, elektrik sistemlerinde değişikllikler yaparak salınımlarını düşürmelerine fırsat tanınacak. Bu seçeneklerin arasında rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji yatırımları yapmanın yanı sıra, enerji verimliliği teknolojilerine yatırım yapmak, karbon ticareti ile salınım haklarını almak/satmak gibi seçenekler var.

Çevresel Koruma Ajansı yetkilileri bu esnek yaklaşımın eyaletlerin yönetmeliğe kendilerine uygun yöntemlerle kolay ve düşük maliyetlerle uyum sağlamasını umduklarını belirtiyorlar. Sektör tesmcilileri ise yönetmeliğe karşı davalar açıp durdurmayı ya da ertelemeyi hedefliyor.

Bilim adamları ısıyı atmosferde hapsetmesi ve gezegenin tehlikeli derece ısınmasına yol açtığı için sera gazı emisyonlarının en büyük kaynağı olan kömürün yakılmasına karşı çıkıyorlar. Yönetmelik bu konuda sağlayacağı olumlu çevresel etki bakımından büyük önem arzediyor. Obama ilk döneminde ABD'nin en büyük salınım kaynağı olan araçların yakıt verimliliklerini sıkılaştıran bir yönetmeliği de hayata geçirmişti. Yeni yönetmelik bu ilk yönetmelikten daha da fazla etkili olacak.

Uzmanlar bu yönetmeliğin ABD'nin daha önce Birleşmiş Milletlere vadettiği hedefleri tutturmasına da yardımcı olacağını belirtiyorlar. Obama 2009'da Birleşmiş Milletlerde ortaya koyduğu bu hedeflerde ABD'nin sera gazı emisyonlarını 2020 yılında 2005 seviyesine göre % 17, 2050 yılında ise % 83 azaltacağını söylemişti.

Öte yandan enerji ve fosil yakıt şirketlerinin yönetmeliğe karşı yaptıkları propoganda ve dava hazırlıkları da devam ediyor. Bu topluluklar yönetmeliğin ekonomik zarara ve işsizliğe yol açacağı, ABD'nin global rekabet gücünü düşüreceği konusunda propoganda ve lobi çalışmalarına devam ediyorlar.

Yönetmeliğe karşı yapılan propoganda ve lobi çalışmaları başarılı olup yönetmeliğin yürürlüğe girişini geciktirseler dahi Obama yönetimi enerji sektörüne temiz enerji yatırımlarını artırmaları için açık bir sinyal vermiş oldu.

Diğeriçerisinde 2104 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak