A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Pamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyor
Pamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyor

Pamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyor

Lithium-ion bataryalar çoğu elektrikli aracın, hatta cep telefonlarımızın bile kalbini oluşturuyor. Power Japan Plus şirketinin olağanüstü buluşu birçok dezavantajı bulunan bu bataryaları ortadan kaldırabilir.

Lithium-ion pillerin en önemli dezavantajları çabuk ve çok fazla ısınmaları, şarj sürelerinin uzun olması, pahalı ve kullanım ömürlerinin kısa olması. İşin kötüsü kullanım ömürleri dolduktan sonra tehlikeli atık haline geldiklerinden bertarafları da ayrıca sorun oluyor. Bu kadar dezavantajı olan bir teknoloji elektrikli araç devriminde bağımlı olmak istediğimiz bir teknoloji olabilir mi?

Power Japan Plus şirketi bunun aksini düşünmüş. Yakınzaman içerisinde duyurdukları 'Ryden' bataryasının temel hammaddesi pamuk. Evet doğru okudunuz, hayatımızın en önemli tekstil malzemesi artık bataryada oluyor. Ryden' Japonca da şimşek tanrısı anlamına geliyor. PJP pazarlama yöneticisi Chris Craney'e belirttiğine göre yeni bataryada "pamuk fiber'leri daha öncekilere hiç benzemeyen yeni bir çeşit karbon fiber yapı oluşturuyorlar." Özellikleri değiştirilmiş bu pamuk Ryden bataryasının anot ve katod, yani + ve - uçlarını oluştururken, organik bir sıvı elektrolit olarak kullanılıyor.

Bu buluşu önemli kılan çeşitli nedenler var. Öncellikle Ryden lithium-ion esaslı bataryalara göre 20 kat daha hızlı şarj oluyor. Binlerce defa  (en az 3000) şarj edilebilme özelliği var. Yüksek sıcaklıklara ulaşmadığından soğutma sistemine ihtiyaç duymuyor. Tüm bileşenleri organik ve geri dönüştürülebilir, haliyle doğa dostu ve sürdürülebilir. En önemlisi üretimi için az bulunan veya kıymetli herhangi bir hammaddeye ihtiyaç duyulmadığından ise seri üretime geçtiğinde lithium-ion esaslı bataryalara göre çok daha ucuza mal edilebilecek olması.

Ryden batarya ile geleceğin elektrikli araçları daha ucuza mal edilebilecek, 500 km'ye kadar menzile sahip olacak ve saatlerce süren şarjlar yerine dakikalar içerisinde şarj olabilir hale gelecek.

Power Japan Plus pek duymadığımız bir isim olsa da, teknoloji yöneticisi Kaname Takeya elektrikli araçlara batarya üretme konusunda tecrübeli bir isim. Geçmişte Toyota Pirius ve Tesla'nın elektrikli araçları için batarya üreten Sumitomo isimli şirkette görev almış.

PJP bu proje üzerinde 6 yıldır çalışıyor. Şirket bu yıl pilot çalışma olarak 5000 civarında Ryden bataryası üretmeyi hedefliyor. Yani büyük ölçekli ve yaygın kullanımı için zaman gerekli. Ryden bataryasının perakende satışı çok yakın zamanda gerçekleşebilecek gibi görünmese de gerçekleştiğinde benzinin otomotiv endüstrinde yaptığı etkiyi elektrikli otomobiller için gerçekleştireceği kesin.

PJP'nin bu teknolojiyi geliştirmedeki temel amacı elektrikli otomobiller olsa da tabletler ve telefonlar da kullanılan lithium-ion bataryalarda tarihe karışabilir.

 
Bu yazıda Dvice'ın bu haberi kaynak olarak kullanılmıştır
SürdürülebilirlikYenilenebilir Enerjiiçerisinde 2556 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak