A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Pandalarla tanışalım
Pandalarla tanışalım

Pandalarla tanışalım

Batı dünyası tarafından ilk olarak 1916 yılında canlı olarak görülen Pandalar, anavatanı Çin olan nesli tükenmekte olan bir tür. Çin hükümeti Pandaları diğer ülkelere 1 milyon dolar karşılığında satıyor.

Bilinen adıyla panda (asıl adıyla dev panda) ayı ailesinin ender bulunan bir üyesi. Bu türe büyük panda denmesinin nedeni küçük panda ya da kızıl panda olarak bilinen bambaşka bir türün de bulunması.

Anavatanı orta-batı ve güney-batı Çin olan pandalar, gözlerinin etrafı, kulaklarının üstü bacakları ve omuz sırt bölgelerindeki siyah tüyleriyle kolayca ayırt edilebiliyorlar. Çok oyunsever ama bir o kadarda tembel olan Pandalar 140-150cm boya, ve ortalama 115 kg ağırlığa ulaşabiliyorlar. Gayet büyük olan bu hayvanların yavruları ise tam tersine çok küçük. Anne/Yavru ebat oranı en yüksek olan Pandalarda bir yavru annesinin 900'de biri kadar olabiliyor. Yavrular yeni doğduklarında baş parmağınızdan küçükler, fakat 10 hafta sonra emeklemeye, 21 hafta sonra ise yavaş yavaş yürümeye başlıyorlar. 7-9 aylıkken de  bambu yemeye başlıyorlar. 

Batı dünyası Pandalarla ilk olarak 1869'da Fransız misyoner Armand David'in bir avcıdan aldığı Panda derisi ile tanıştı. Canlı olarak bir Panda gören bilinen en eski batılı ise 1916'da bir yavru satın alan Alman zoologist Hugo Weigold.

Soyları tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bu dost canlısı hayvanlar korumaya alınmış bir tür. Doğadaki nüfusları yaklaşık 1600 olan Pandalardan yaklaşık 300 kadar da hayvanat bahçelerinde ve bakım merkezlerinde bulunuyor. Çin yasalarına göre Panda avlamak veya kaçak Panda derisi ticareti ömür boyu hapis hatta ölümle cezalandırılabiliyor.

Pandaların sindirim sistemleri etçil hayvanlara benziyor olmasına rağmen tamamen bambu ve az miktarda diğer ortlarla besleniyorlar. Sindirim sistemleri otobour değil etobour olmaya daha uygun olduğundan bambu ve otları tam olarak sinidirip gereken enerjiyi alma konusunda zayıf. Bu nedenle ihtiyaçları olan besini alabilmek için çok miktarda bambu tüketmeleri gerekiyor. Yetişkin bir panda günde 12 - 38 kg arası bambu tüketiyor ve 12 saatini yemek yemeye harcıyor.

Artan nüfus ve çiftçilikle birlikte Pandalar zamanla yaşadıkları alçak kesimleri terkedip daha yüksek kesimlere göç etmek zorunda kaldılar. 1950'lerde 5.1 milyon hektar olan yaşam alanları 90'larda 1.3 milyon hektara kadar indi

Panda Diplomasisi

Pandaların 1970'lerde Amerikan ve Japon hayvanat bahçelerine hediye olarak verilmesi batıyla ilk kültürel değişmlerini yapan Çin için önemli bir diplomasi atağı olmuştu. Takip eden yıllarda Çin Pandaları hediye olarak vermeyi kesti ve 1.000.000 $ karşılığında 10 senelik kredilerle Panda satmaya başladı. Kredi boyunca doğacak yavrularda Çin hükümetinin malı sayılıyor.

Kaynak: Wikipedia EN

Hayvanlar Alemiiçerisinde 8808 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak
Sponsor Reklamlar