A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Petrolü olan mı, suyu olan mı daha zengin?
Petrolü olan mı, suyu olan mı daha zengin?

Petrolü olan mı, suyu olan mı daha zengin?

Dünyanın en kurak bölgelerinden Orta Doğu ve Kuzey Afrika gittikçe daha da kuraklaşıyor.

Ortadoğu daha şimdiden ihraç ettiği petrolden çok daha fazla suyu ithal ediyor. Belki hala kendilerine yetecek kadar içme suları kalmış, ya da deniz suyunu arıtmak için projeler geliştiriyor olabilirler. Fakat unutulmamalı ki modern insana gereken suyun % 90'ı tarımda kullanılıyor. Petrol bakımından zengin ülkeler, içme suyu sorunlarını çözseler dahi tarıma ayıracak suları olmadığı için tarım ürünlerini ithal etmek zorunda kalıyorlar/kalacaklar. Örneğin biz, günün birinde kendimiz içecek su bulmakta sıkıntı çekerken nasıl hayvancılık yapacağız? Yeni yeni başladığımız hayvan ithalatı suyun artan değeri nedeni ile bir zorunluluk haline dönüşebilir.

Mevcut duruma ek olarak, küresel ısınma nedeni ile gelecekte fosil yakıtlardan zorunlu bir uzaklaşma başlayacak. Yenilenebilir enerji kaynakları hem kolaylaşan üretimleri, hem de yaygınlaşmaları nedeni ile fosil yakıtlara ciddi bir rakip olacak, bu da petrol fiyatlarının düşmesi anlamına gelecek. Düşen petrol fiyatları, artan kuraklıkla beraber gıda ve su ithalatı artan, petrol gelirleri düşen orta doğu ve kuzey afrika ülkelerini daha da zor duruma sokacak.

1990 - 2010 yılları arasında % 60'ın üzerinde artan Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin nüfusu artmaya devam ettikçe, gıda ve içme suyu ihtiyaçları da bugünkünden çok daha fazla olacak.

NASA tarafından geçtiğimiz ay yayınlanan bir harita Dicle ve Fırat nehri etrafında yer alan TÜRKİYE'de dahil, Suriye, Irak, İran gibi orta doğu ülkelerinin 2003 ile 2009 yılları arasında 144 km³ su kaybettiklerini göstermişti.

Gelecekte suyun petrolden daha değerli olacağını ön görmek için iklim, politika ya da savaş uzmanı olmaya gerek yok. Sorunun cevabı belli, "Suyu olan daha zengin"

Su Yönetimiiçerisinde 2172 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak