A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Rüzgar enerjisi, dünya lideri Danimarkanın elektrik ihtiyacının % 30'unu karşılıyor
Rüzgar enerjisi, dünya lideri Danimarkanın elektrik ihtiyacının % 30'unu karşılıyor

Rüzgar enerjisi, dünya lideri Danimarkanın elektrik ihtiyacının % 30'unu karşılıyor

Ülkemizde termik ve nükleet santraller ve kömür kullanımı ana enerji politikası haline getirilirken Avrupa yenilenebilir enerji geçişini hızla tamamlıyor. Rüzgar'dan elde edilen enerji Çin'de dahi Nükleer kapasiteyi geride bıraktı. Devletin enerji politikası yenilenebilir enerjiyi desteklemezken, "Doğuştan Çevreci", "Çevre Dostu", "Doğaya Dost" vb. iddialarla yeşil aklama yapan enerji firmalarımızın yenilenebilir enerjiye sıfır yatırım yapmasını da doğal karşılamak gerek.

Earth Techling'in haberine göre, rüzgar enerjisi kullanımında dünya lideri olan Danimarka, 2012 yılında birkaç puanlık artışla, rüzgar enerjisinin toplam enerji ihtiyacındaki oranını % 30'a çıkardı. Danimarka Rüzgar Birliği, bu son artışın ülkeyi 2020'deki %50 rüzgar enerjisi kullanım hedefine biraz daha yaklaştırdığını duyurdu. 

Danimarka Rüzgar Endüstrisi Birliği baş ekonomisti Sune Strøm yaptığı açıklamada "% 2'lik artış kulağa çok gelmeyebilir, fakat 2020'deki % 50 rüzgar enerjisi hedefimize ulaşma planımızla örtüşüyor. 2013'de Anholt rüzgar tarlası tamamlandığında daha büyük bir artış göreceğiz. 2017-2020 arasında bir sonraki büyük rüzgar tarlasını aktif hale getirdiğimizde çok çok daha büyük bir artış olacak" dedi.

Ülkenin mevcut rüzgar kapasitesi ile dahi, zaman zaman çok fazla yapılan üretim enerji kaybı pahasına kullanılmıyor. Danimarka'lılar dünyanın en akıllı şebekesini inşa edip diğer Avrupa ülkeleri şebekeleri ile entegre ederek arz ve talebi dengeleme konusundaki zorluğu aşabileceklerine inanıyorlar.

Danimarka 2020 yılında elektrik enerjisinin % 50'sini rüzgardan karşılamayı hedeflerken, toplam enerji ihtiyacının da % 35'ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamak istiyor. 2050 yılı hedefi ise % 100 yenilenebilir enerji kullanmak.

Türkiye Rüzgarda kaçıncı sırada sorusunun cevabını yakın zamanda bu yazıda vermiştik

Yenilenebilir Enerjiiçerisinde 3081 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak