A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Sağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil Hastaneler
Sağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil Hastaneler

Sağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil Hastaneler

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için hastaneler ve diğer sağlık kurumlarına ihtiyacımız var, fakat bu ihtiyaç önemli bir çevresel maliyeti de beraberinde getiriyor...

Ülkemiz için sağlık sektörünün çevresel etkisine ilişkin bir rapor ya da açıklanmış veri bulunmuyor. Fakat gelişmiş ülkelerin çoğunda sağlık sektörü önde gelen enerji tüketici sektörler arasında yer alıyor. Amerika Birleşik devletlerinde sağlık kuruluşları ülke çapında günlük 6,600 ton atık üretiyorlar. Öte yandan çevresel sorunların artarken dünya nüfusu ve parelelinde sağlık sektörü de gün geçtikçe büyüyor. Sağlık sektörü sürdürülebilirlik konusunda öncü olmasa da son 1-2 yıl içerisinde bu konuda atılan çeşitli adımlar var.

Healthier Hospitals Initiative (Sağlıklı Hastaneler Girişimi) 2012 yılında sağlık sektörünün çeşitli oyuncuları ve kar amacı gütmeyen 3 kuruluş tarafından kurulan bir yapı. 2 yıllık süre içerisinde Amerika Birleşik Devletlerindeki yüzlerce hastaneyi bünyesine dahil ederek çevresel ayak izlerini azaltmaları konusunda adım atmalarını sağladı. Nisan ayında yayınladığı ilk faaliyet raporunda hastanelerin 6 ana konuda attıkları adımları ortaya koydu. HHI programı yeni olsa da şimdiden 330 hastane en az bir başlıkta gelişim gösterdi. Sürdürülebilirlik yaklaşımının uygulandığı her alanda olduğu gibi sürdürülebilir hastanelerde sadece çevreye daha az zarar vermiyor, bu faaliyetlerinden ekonomik avantajlarda sağlıyorlar.

HHI şu an için sadece Amerikan Hastanelerinin yer aldığı bir girişim olsa da Avrupa'da da benzer faaliyetler yürüten bir kurum var. Küresel Yeşil ve Sağlıklı Hastaneler Ağı (Global Green and Healthy Hospitals Network) 'de HHI'a benzer şekilde 2012 yılında uluslararası bir topluluk olarak kuruldu.

Çevresel duyarlılıklar bugüne kadar sağlık sektörü için çok da önemli değildi. Sağlık sektörü genel olarak enerji verimliliği ve atık konusunda başarılı bir görünüm sergilemiyordu. Geri dönüşüm, enerji kullanımı ve atık yönetimi konusunda yapılacak basit değişiklikler bu durumu çok farklı bir hale getirebilir.

Commonewealth Fund tarafından geçtiğimiz Kasım ayında yayınlanan bir rapor çevresel ayak izlerinde ciddi düşüşleri başaran hastanelerin bunu yaparken ekonomik tasarruf da sağladıklarını ortaya koydu. Raporun birinci yazarı Susan Kaplan'da Sürdürülebilirik konusunda deneyimli diğer bir çok uzman gibi "Sürdürülebilirliğe ilişkin önlemlerin maliyetli olduğu konusunda bir varsayım olsa da bizim attığımız adımların bize maliyet avantajı sağladığını gördük" diyor. Rapora göre ABD'deki hastanelerin tümü basit önlemler alarak önümüzdeki 5 yıl içinde 5.4 milyar dolar tasarruf sağlayabilirler.

Hasta sağlığı ve güvenliği bugüne kadar sağlık sektörünün tek amacı olmuştu. Sektör sadece Sürdürülebilirlik değil, diğer sektörlerde olağan olan bir çok uygulama ve yönetim sistemine yabancı idi. Son yıllarda ülkemizde dahi bu konuda gelişmeler gözleniyor, daha aktif ve yenilikleri takip eden bir sağlık sektörü görüyoruz. Uluslararası düzeyde dahi 2012 yıllarında başlayan "yeşil sağlık" atılımları ülkemizde bu hızda gerçekleşmiyor. Sağlık sektörünün "yeşil sağlık" konusunda verdiği tepki 1-2 özel hastanenin popülerleşen "yeşil mimari" uygulamalarının sonucu olarak yeni inşaa ettikleri binaları "Leed Sertifikalı" olarak hayata geçirmeleri oldu. Bu başarı "yeşil konsepte" daha hızlı uyum sağlayan inşaat ve mimarinin bir başarısı olsa da ülkemizin "yeşil sağlık" konusunda düşündüğümüz kadar yavaş hareket etmeyeceğinin bir göstergesi olabilir.

 

Sağlıkiçerisinde 4418 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak