A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Sıfır karbonlu ofis nasıl oluşturulur?
Sıfır karbonlu ofis nasıl oluşturulur?

Sıfır karbonlu ofis nasıl oluşturulur?

Ofisler için karbon salınımını sıfırlamak mümkün mü?

GreenBiz'de Brent Hardy tarafından yayınlanan makalede Amerikadaki karbon salınımsız, daha doğrusu karbon salınımı ve enerji kullanımına net etkisi sıfır olan konut projesi ve ev sahibi olma trendinin arttığı belirtilirken, ofisler için de bunu sağlamanın yapılabilirliği irdeleniyor. Yazarın buna verdiği cevap "Evet!". Bunun nasıl yapılacağına ilişkin önerilerinin ülkemiz için uygun olabilecek bölümlerine ait tercüme aşağıda yer alıyor.

1. Enerji Tüketimi

İlk yapılması gereken binanın enerji kullanımını azaltmak. Enerji tasarrufu için evlerde de kullanılan enerji veirmli aydınlatma, ısı yalıtımı, programlanabilir termostatlar, Low-E pencereler ofisler içinde geçerli.

Ofisler için enerji verimliliği sağlanabilecek diğer noktalar ise şöyle;

 • Bilgisayarları ve gereksiz elektronik aletleri geceleri açık bırakmayın.
 • Birden fazla sunucunuz varsa yeni sanallaştırma teknolojileri ile bunları birleştirin
 • Verilerinizi ve uygulamalarınızı bulut teknolojisi ile dışarıya taşıyın. Bu sayede sunucu ihtiyacınız ve buna bağlı enerji ihtiyacınız olmayacağı gibi bunları soğutmak için harcanan enerjide harcanmayacaktır. Hizmet aldığınız şirket bu işlemler için enerji harcayacak olsa da büyük veri merkezleri sizin IT alt yapınızdan daha verimli enerji verimli sistemler kullanmaktadır.
 • Gün ışığından daha fazla faydalanmak için tavan pencereleri veya dışarıdaki ışığı binanın içlerine taşıyacak güneş tüpleri kullanabilirsiniz.
 • Büyük ve fazla kullanılan fotokopi makinaları ve yazıcıların enerji verimli ürünler olduğunu ve kullanılmadıklarında uyku moduna geçtiklerinden emin olun. Mümkünse bunların da geceleri kapatılmasını sağlayın.
 • Sürekli kullanılmayan koridor, lavoba gibi alanlarda aydınlatma için hareket sensörleri kullanın.
 • Eğer dış kapılarınız gün içinde çok fazla açılıp kapanıyorsa ısı kaybını önlemek için yöntemler düşünün. (Çift kapı ve bir ara bölme oluşturmak gibi)

2. Enerji Üretimi

Enerji kullanımınızı asgariye indirdiniz, net olarak sıfır enerji kullanmak için kullandığınız miktarda enerjiyi kendiniz üretebiliyor olmanız gerekir. Binanın size ait olmaması, müstakil bir bina olmaması, çatıda veya bahçenizde yeriniz olmaması gibi sorunlar burada sizi sınırlı olayacaktır. Durumunuza göre aşağıdaki seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

 • Ofis ve evler için en belirgin çözüm güneş enerjisidir. Güneş panelleri elektrik üretmek için kullanılırken, güneşe dayalı su sistemleri sıcak su üretimi hatta kısmi olarak binanın ısıtması için kullanılabilir. Güneş panellerini kurmak için yeriniz (çatı, bahçe gibi) varsa bu seçeneği düşünebilirsiniz.
 • Rüzgar enerjisi ofis ve işyerleri için evlere göre daha avantajlı. Bina yüksekliği, izinler ve estetik kaygılar rüzgar pervanelerinin kurulmasını evlerde zorlaştırırken, büyük ticari ya da sanayi alanlarda bu sorun daha az olmaktadır.
 • Jeotermal enerji: Belirli bir derinlikten sonra dış etkilerden daha az etkilenen toprak sıcaklığı suyun bu derinliklere pompalanıp ısıtılması ve tekrar yukarıya çıkışı ile ısıtma ve veya soğutma amaçı kullanılabilir. Yeriniz uygunsa ısı pompaları ile jeotermal enerjiden faydalanabilirsiniz.

Birçok evde güneş enerjisi ve jeotermal enerji bir arada kullanılmaktadır. Güneş panellerini kurmak için çok büyük alanlarınız yoksa ofisler içinde birden fazla kaynak kullanmak gerekecektir.

SürdürülebilirlikYeşil Binalariçerisinde 2285 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak