A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Su hayattır, hayatınızı koruyun
Su hayattır, hayatınızı koruyun

Su hayattır, hayatınızı koruyun

Türkiye 20 yılda suyunun % 65'ini kaybetti, tüm ülkeler su kullanımında bizim kadar hoyrat olsa insanlığa 1.5 dünya daha gerekirdi

Çoğu sudan oluşan dünyamızdaki suyun % 97.5'i tuzlu su. Geriye kalan % 2,5'luk içme suyunun ise büyük çoğunluğu (erimesini istemediğimiz) buzullarda depolanıyor, kullanıma uygun olan miktar ise sadece % 0.75 (Binde yetmişbeş).

Geriye kalan az miktardaki suyun % 70'i tarım, % 20'si fabrikalar, % 10'u ise tüketiciler tarafından kullanılıyor. Yani dünyadaki suyun yalnızca % 0.075'i hane kullanımına kalıyor ve bu rakam her sene aynı kalıyoe. 

Kişi başına düşen su miktarı hızla azalıyor, artan dünya nüfusu nedeniyle 50'li yıllara göre kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı yarıya inmiş durumda. Tahminlere göre yakın gelecekte, 2030 yılında bu rakam tekrar yarılanacak. Bugün itibarı ile dünyada su sıkıntısı çeken insan sayısı 2.8 milyarken, 2030'da bu rakam 4 milyara çıkacak. Kullanılabilir su kaynaklarına erişim de eşit değil, dünya nüfıusunun % 7'si suyun 1/3'üne sahip, yani dünya nüfusunun % 60'ını oluşturan Asya ile aynı miktarda. 

Türkiye 20 yılda suyunun % 65'ini kaybetti, tüm ülkeler su kullanımında bizim kadar hoyrat olsa insanlığa 1.5 dünya daha gerekirdi

Türkiye'de son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4,000m³ 'den 1,430m³'e düştü. Son 40 yılda 1.300.000 hektar sulak alan ekolojik ve ekonomik fonksiyonunu yitirdi. 2030 yılında, Türkiye'nin nüfusu 100 milyona ulaşacakken; kişi başına düşen su miktarının 1100 m³ olacağı ön görülüyor. Eğer dünya üzerindeki her birey, bir Türk vatandaşının tükettiği kadar su tüketseydi, 1,5 gezegene daha ihtiyacımız olurdu.

Unilever suyun önemine dikkat çekiyor

Yukarıda yer alan bilgileri Unilever tarafından dünyada artan su ihtiyacı, daha şimdiden başlayan su kutluğu ve ülkemizin bu kıtlıkta konumlandığı yeri vurgulamak için hazırlanan videodan derledik. Zengin animasyon ve resimlerle desteklenen video konunun yaşamsallığını rakamlarla da destekleyerek suyun insanlık için önemine dikkat çekiyor.

Video Unilever global tarafından hazırlanmış ingilizce bir video ama Türkçe altyazı da içeriyor. Global bir çalışmada Türkiye'nin en çok söz edilen ülkelerden biri olması böyle negatif bir konumda olunca hiç hoş değil. Fakat konu sürdürülebilirlik olunca ülekerin pek önemi kalmıyor çünkü hepimiz aynı gezegeni paylaşan, aynı dünyanın vatandaşlarıyız.

 
Su YönetimiVideolariçerisinde 3493 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak
Yeşil Rehberden
Sponsor Reklamlar