A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Sürdürülebilir ve Yeşil Bankacılık
Sürdürülebilir ve Yeşil Bankacılık

Sürdürülebilir ve Yeşil Bankacılık

Yabancı iştirakli olanlar da dahil Türkiyede faaliyet gösteren 25 banka arasında Sürdürülebilirlik Stratejisi olanlar bir elin parmaklarını geçmiyor...

Tüm dünyada Sürdürülebilir ve Yeşil Yaşam konusunda samimiyetsiz uygulamalar olduğu kadar bu işe gönül koymuş kişi ve kuruluşların sayısı da artıyor. Sürdürülebilirlik sanılanın aksine bireyler için daha pahalı ürünler, daha düşük yaşam kalitesi, kurumlar içinse artan maliyetler anlamına gelmiyor. Bunu farkına varan kurumlar içlerinden gelmese de işin mali boyutunu görünce bu konuya kaynak ayırıyor. Düşen maliyetlerin yanında sürdürülebilir firmalara artan tüketici ilgisi  için yeni müşteriler ve pazarlar anlamına da geliyor.

Bankacılıkta Sürdürülebilirlik Uygulamaları

Sürdürülebilirliğin bankacılık sektöründeki uygulamaları iki temel nokta etrafında toplanabilir.

  • Enerji verimliliği, geri dönüşüm vb. çevresel girişimler, kültürel olaylar, dernek, vakıf ve hayır kurumlarına aktarılan sponsorluk bütçeleri ile çevresel ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirmek.
  • Sürdürülebilirliği bankanın ürün ve hizmetlerinin kalbine yerleştirerek çevresel ve sosyal boyutları işin içerisine katmak. Çevre konulu ve çevreye duyarlı projelere aktarılan kredi fonlarının artırılması, kredi anlaşması ve kredi maliyetlendirmesinde bu boyutları da değerlendirmeye katmak.

Şüphesiz ki ikinci madde daha geniş bir kitlenin sürdürülebilir projeler konusunda destek almasını ve hatta bunun için zorlanmasını sağlayacaktır.

Türkiye Bankacılık Sektörü ve Sürdürülebilirlik

Türk Bankacılık sektörünün Sürdürülebilirliğe bakış açısını görmek için Türkiye'de faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli 25 bankanın web sayfasında bir tarama gerçekleştirdik. Bankaları sürdürülebir kabul etmemiz için kurumsal renklerinin yeşil olması, veya sayfalarında doğa resmi bulunması yeterli değildi. Şüphesiz ki bu kuruluşların her gibi geri dönüşüm veya sosyal sorumluluk alanında bazı faaliyetler gerçekleştiriyordur, ki bazı büyük bankaların bu konudaki projelerini bizzat biliyoruz. Çoğu bankanın sitesinde Sürdürülebilirlik veya Çevre Politikasının adı dahi geçmezken birkaçında konuya ayrılmış site içerisinde kaybolmuş bir sayfalık "Çevreyi koruyoruz, zarar vermemeye dikkat ediyoruz, şu şu sosyal sorumluluk projelerini de sponsor olduk" temalı tatmin etmeyen yazılar vardı. Yalnızca 4 banka Sürdürülebilirlik yaklaşımını raporla destekliyor ama bunlardan da yalnızca ikisi tatmin edici.

Garanti ve HSBC Sürdürülebilirliği Unutmuş

Garanti Bankasının bugüne kadar yayınladığı tek sürdürülebilirlik raporu 2010 yılında yayınlanmış. Sürdürülebilirlik Çalışması 2010 adı verilen rapor 2011 yılında yenilenmemiş,  Garantinin Sürdürülebilirliği unutmadığını ve daha da içselleştirdiğini ümit ederek bu yıl için bir rapor yayınlamasını, ve bundan sonra da raporlama dönemlerini kısaltarak en azından yıllık raporlama yapmasını ümit ediyoruz.

HSBC Türkiyenin yayınladığı bir Sürdürülebilirlik Raporu yok, HSBC grubun 2009'da yayınladığı global raporun daha sonraki yıllarda yayınlanan sürümleri ise HSBC Türkiye sitesinde bulunmuyor. Buradan 2009 yılı raporonun global grup tarafından diğer HSBC operasyonlarına gündem olarak verildiği, yukarıdan gelen ödev olarak 2009 yılında tercüme edilip sayfaya konulduğu ama içselleştirilmediği, takip eden yıllarda da konunun önemini yitirdiği çıkarımı yapılabilir ama biz yine de HSBC'nin HSBC Türkiye olarak önümüzdeki yıl bomba gibi geri döneceğini ümit ediyoruz.

Sürdürülebilirlik Akbank ve Yapı Kredi Bankası'nın gündeminde

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu konuda yayın yapmamaları diğer bankaları çevre düşmanı yapmaz, ve muhtemelen konuyla ilgili birçok proje ve uygulama gerçekleştiriyorlar, ancak Yapı Kredi ve Akbank yayınladıkları kaliteli Sürdürülebilirlik raporları ile bu proje ve çalışmalarını kamuoyu ile paylaşıyor, gelişime açık olsa da Sürdürülebilirliği gündemlerine aldıklarını gösteriyorlar.

SürdürülebilirlikFinans/BankacılıkYeşil Raporlariçerisinde 3059 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak