A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Sürdürülebilirlik için İletişim Stratejileri
Sürdürülebilirlik için İletişim Stratejileri

Sürdürülebilirlik için İletişim Stratejileri

Futerra, Communicating Sustainability (1) adlı raporunda, kitleleri sürdürülebilir kalkınma konusunda yönlendirmek için üç temel iletişim stratejisi belirlemiştir:
 
1. Hedef kitle belirleme
Ipsos Mori tarafından 30 ülkede yapılan bir araştırmaya göre (2), pek çok ülkede insanlar çevre konusunda alınan tedbirlerin yetersiz olduğunu düşünüyor. Çin, Japonya, Fransa, İtalya, İspanya, Meksika, Kanada, Avustralya, Şili, Arjantin ve Güney Kore gibi ülkelerde yaşayanların üçte ikisinden fazlası ülkelerindeki çevre yasalarının yeterli olmadığı düşüncesinde. Bu rakam Rusya, Brezilya, Almanya ve ABD’de ise %60 oranında. Kitleler yaş, cinsiyet, eğitim durumu, gelir vb. açılardan incelendiğinde ise daha büyük farklarla karşılaşılıyor. Bunun nedeni, her bireyin ve kitlenin mesajlara erişme ve cevap verme şeklinin farklı olması. Dolayısıyla mesajların içeriğinin ve iletişim kanallarının dikkatli bir şekilde seçilmesi ve iletişim kampanyalarının hedef kitlelerinin tanımlı olması gerekiyor. Örneğin, sürdürülebilir kalkınma kavramını bir bütün olarak sunmak yerine enerji verimliliği veya etik ürünler gibi belirli bir konuya odaklanmak daha etkili bir iletişim sağlayabilir.
 
2. Başka konularla bağlantısının kurulması
Sürdürülebilir kalkınma konularının bir amaçla çok yakından bağlantılı olması gerekir. Birçok kuruluş, amaçlarını anlatmanın en ilham verici yolunun büyük bir hedef belirlemekten geçtiğini düşünür. Böylesi bir hedef, amaçları ile uyumlu uzun vadeli hedeflere ulaşmada kuruluşlara ilham verir ve hedeflerine odaklanmalarını sağlar. Ancak yakın zamanda yapılan araştırmaların gösterdiği üzere, insanlar çevre konusunda endişe duysalar da başka konuları daha önemli buluyorlar. Sürdürülebilir kalkınma konusunda başarılı bir iletişim için, konunun sağlık, istihdam, refah ya da ev hayatı ya da kişisel gelişim gibi daha kişisel konularla ilişkisinin kurulması gerekebilir. Bu stratejinin iyi uygulandığı iki örnek, Fransa’da enerji tasarrufu sağlayan ürünleri teşvik eden ‘İyi Isıtma Haftası’ (3) ve Avusturya’da ev dekorasyonu sektörünü hedefleyen ve etik ürünlerin satışını artıran ‘sorumlu tüketicilik kampanyası’dır (4).
 
 
3. Kişisel ve pratik olması
İnsanları motive etmenin yolları aranmalıdır. Bunun için verilen mesaj, tüketicilerin ne olup bittiğini anlamasına, olup bitenlere dâhil olmasına ve bunlara dair bilgi edinmesine yardımcı olmalıdır. İletişimin etkili olması için kapsamlı vizyonun hedeflenen kitleye hem kişisel olarak hitap etmesi hem de pratik olması gerekir. Yeni Zelanda’da hane bazında çevresel sağlık kontrolleri sunan ve kişisel eylem planları ile bireyleri takip altına alan ‘Büyük Temizlik’5 kampanyası, buna iyi bir örnektir. Diğer bir örnek, seminer, film, müzik (geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış aletlerin kullanıldığı), defile ve ticaret fuarı gibi etkinliklerle insanların aktiviteler aracılığıyla öğrenmesini sağlayan Polonya’daki Eko-Medya Forumu’dur.
 
 
(1) Futerra (2005) Communicating Sustainability, s. 14-19.
(2) MORI (1998) International Environment Monitor
(3) http://www.ademe.fr
(4) http://www.nachhaltigewochen.at
 
 
Dikkat: Bu yazının yer aldığı ilgili kaynak yayının bütün hakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aittir ve hiçbir kısmı herhangi bir formda, yayın sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yayımcı Bölgesel Çevre Merkezinden izin alınmadan satılamaz ya da satılmak için çoğaltılamaz.

 

Sürdürülebilirlikiçerisinde 1487 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak