A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Tahtao, çocuklar ve büyükler için tahta oyuncaklar
Tahtao, çocuklar ve büyükler için tahta oyuncaklar

Tahtao, çocuklar ve büyükler için tahta oyuncaklar

Bir pilden güç alan ya da bir çiple kontrol edilen çok fonksiyonlu oyuncakların aksine, basitliği ile çocukların yaratıcılığını destekleyen, daha fazla hayal gücü kullanmaya yönelten tahta oyuncaklar, dekoratif özellikleri ile de büyüklerin yaşam alanlarını güzelleştiriyor.

Oyuncaklar yalnızca çocuklar için değil büyükler için de özel ve önemli eşyalar. Belki bizler bir oyuncakla çocuklar gibi saatlerce oyalanamıyoruz ama çalışma masamızın köşesinde süs olarak duran bir oyuncak ara sıra bakıp çocukluk günlerimize geri dönmemiz için güzel bir aksesuar oluyor. Doğal olmayan malzemelerden üretilmiş, ışıklarla ses kayıtları ile süslenmiş çoğunluğu da uzak doğu menşeili oyuncaklar artık her yerde. Son bir kaç sene içerisinde ise eskilerin klasik tahta oyuncakları sağlıklı, çevre dostu ve dekoratif seçenekler olarak yeniden canlanmaya başladı. Tahta/Ahşap oyuncaklar yalnızca çocuklara değil büyüklere de hitap ediyor.

Bir pilden güç alan ya da bir çiple kontrol edilen çok fonksiyonlu oyuncakların aksine, basitliği ile çocukların yaratıcılığını destekleyen, daha fazla hayal gücü kullanmaya yönelten tahta oyuncaklar, dekoratif özellikleri ile de büyüklerin yaşam alanlarını güzelleştiriyor.

Üretiminde kullanılan diğer malzemelerin de doğa dostu ve insan sağlığına uygun malzemeler olduğunu varsayarsak ana hammaddesi tahta olan bu oyuncaklar hem kullanımı süresince insan sağlığı için, hem de sonrasında atmaya kıyabilirseniz doğal ve biyoçözünür olması nedeniyle doğa için tamamen zararsız, bir diğer avantajları ise diğer oyuncaklara nazaran çok daha dayanıklı olmaları. Çocuğunuz kendisine aldığınız bir tahta oyuncağı yıllar sonra kendi çocuklarına miras bırakabilir veya klastik ve dekoratif olmaları sayesinde evindeki büfenin üzerinde ömrü boyunca saklayabilir.

TAHTAO, yaratıcı, çevreci ve sağlıklı ahşap oyuncaklar

Tahtao ahşap oyuncaklarla ilgili araştırma yaparken karşılaştığım üreticilerden yalnızca biri. Sadece ahşap oyuncaklar üretmek için İstanbulda kurulmuş Tahtao, çocuklara hem yaratıcılıklarını geliştirebilecekleri oyuncaklar tasarlayıp, hem de doğa ve çevre bilincini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir oyuncak atölyesi. Ahşap oyuncakları tanımlama biçimleri ve kendileri ile yaptığım görüşmede samimi olarak yaptıkları açıklamalar nedeniyle sizlere tanıtmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Tahtao ürünleri çoğunlukla koruyucu amaçlı renksiz bir cila ile ahşabın doğal halinden oluşuyor. Oyuncaklarda kullanılan yapıştırıcı ve az miktardaki renkli üründe kullanılan boyalar su bazlı, çevre dostu ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünler. Oyuncaklarda metal aksamlar yalnızca alternatifi olmayan son derece sınırlı noktalarda kullanılırken tüm bağlantılar ve miller ahşaptan yapılıyor.

Tahtao sitesinde ahşap oyuncakların farkı, çevre ve insan sağlığına duyarlı ürünler olduğu ve ürünlerin açıklamaları güzel bir anlatımla verilmiş, fakat site içeriğini kısa, basit ve anlaşılır kılmak için teknik ayrıntılara pek yer verilmemiş. Çevreci olsun ya da olmasın birçok firma ürününün "çevreci" veya "doğal" tek bir özelliğini öne çıkarak bunu pazarlama aracı olarak kullanıyor. Bu durum tüketiciler tarafından da pek sorgulanmadığı için hem doğaya zarar verip hem de çevresel/doğal ürün adını kullanarak para kazanıyorlar. Bu nedenle ben şahsen çevre dostu iddiasındaki her ürüne inanmıyorum. Tahtao sayfasında da çok fazla ayrıntı göremediğim için kullanılan ahşabın ve diğer yardımcı malzemelerin kaynaklarını, bunların üretimlerinin çevreci ve insan sağlığına uygunluğunu, sertifika veya benzer belgeleri olup olmadığını" firmanın iletişim formunu doldurarak kendilerine yönelttim. Ertesi gün Tahtao'dan gayet samimi ve gerçekçi yanıtlar geldi İki madde halinde sizlerle paylaşmak istiyorum;

  • Tahtao oyuncaklarında kullanılan ahşap genellikle ülkemizde bolca bulunan kayın ağacı ve Orman Bakanlığına bağlı Orman İşletmelerinden temin ediliyor. FSC sertifikası konusunda araştırmaları olmuş fakat Türkiye'de ormanlar devlete ait olduğu ve kesimin büyük bölümü devlet kontrolünde yapıldığı için böyle bir sertifikalandırmaya gidilmediğinden sertifikalı ağaç kullanılmıyormuş.
  • Cila, boya, yapıştırıcı gibi malzemelerde uzun araştırmalardan sonra  EN 71 "Oyuncak Güvenliği" normlarına uygun malzemelerden seçiliyor. Türkiye'de bu normlara uygun malzemeler çok yeni ve sınırlı miktarda üretildiğinden malzemeler genellikle ithal. Sertifikası olmayan malzemelerde ise mümkün olduğunca doğal ve fazla işlem görmemiş malzemelerin tercih edildiği belirtildi.

E-posta'nın üslubu, verilen bilgilerin geçerliliği ve samimiyeti nedeniyle cevapları tatmin edici buldum. Sizin merak ettiğiniz veya daha detaylı öğrenmek istediğiniz bilgiler varsa firmaya ulaşabilir, veya yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Böylece sorular biriktikçe ben kendilerine toplu olarak iletebilirim.

Tahtao oyuncaklarını Atolye.co veya Ecodünya sitelerinden alabilirsiniz. (Ecodünya'daki fiyatlar daha uygun)

Tahtao oyuncaklarından bazıları

Resimler Tahtao izniyle yayınlanmıştır.

Oyuncakiçerisinde 10673 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak