A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Temiz Üretim Nedir?
Temiz Üretim Nedir?

Temiz Üretim Nedir?

1970'lerden itibaren sanayileşmedeki hızlı gelişmeler ve dünya nüfusundaki artış, çevreye verilen zararı kaçınılmaz olarak artırmış, kirliliğin ulaştığı boyutlar hem canlılar hem de doğal kaynaklar üzerinde geri dönülemez olumsuz etkiler yaratmış, iklim değişikliği, enerji güvenliği ve doğal kaynakların kıtlığı gibi sorunları beraberinde getirmiştir.

Öne çıkan önemli küresel çevre sorunları

 • Küresel ısınma ve iklim değişikliği
 • Artan hammadde kaynakları tüketimi
 • Yenilemeyen enerji tüketimi
 • Su kıtlığı
 • Artan hava kirliliği
 • Artan atık üretimi
 • Enerji ve gıda güvenliği

Ülkemiz sanayisinin çevreye duyarlı üretim prensipleri çerçevesinde kaynakları ve enerjiyi verimli kullanması, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi ve temiz teknolojilere geçiş yapması; iklim değişikliğine neden olan emisyonların azaltılması yanında giderek zorlaşan rekabet koşullarına uyum sağlanması açısından da önemlidir.

Gelecek nesillerin ihtiyaçlarını tehlikeye atmaksızın günümüz ihtiyaçlarını karşılama gereği, siyasi ve bilimsel çevreleri önlem almaya yöneltmiş, çevre koruma ile ilgili yasal düzenlemelere ağırlık verilmeye başlanmış ve konuyla ilgili uluslarası sözleşmeler imzalanmıştır. Bu süreçte tüketilerin de çevre konusunda bilinçleri giderek artmış ve üreticileri çevre konusunda daha duyarlı olmaya yönlendirmiştir.

İşletmeleri çevreye duyarlı olmaya iten sebepler

 • Çevreci hareketler ve kamuoyunun giderek artan baskısı
 • Yasal düzenlemelerdeki artış
 • Maliyetlerde yaşanan artışlar
 • Teknolojik risk ve kazalardaki artış
 • Sosyal sorumluluğun artması
 • Toplumsal itibar ve saygınlık kazanma
 • Çevre Yönetim Sistemleri'nin uygulanması
 • Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarındaki artış
 • Çevreyi koruyan gönüllü kuruşların artması
 • Sürdürülebilir kalkınmanın amaçlanması

Kirliliği kaynağında ortadan kaldırmak: Temiz Üretim

Son yıllardaki küresel ekonomik ve çevresel krizler daha sürdürülebilir endüstriyel sistemlere geçme konusunda uluslararası çabaların artmasını sağlamıştır. Bu süreçte atık ve emisyonların ortaya çıktıktan sonra kontrolünü amaçlayan geleneksel boru sonu arıtma yöntemlerinin aksine su, enerji ve malzeme gibi kaynakların etkin kullanımını ve atık oluşumunu en aza indirmeyi amaçlayan temiz üretim uygulamaları giderek artmaktadır.

Endüstriler, geleneksel olarak kirleticilerini oluşturduktan sonra deşarj noktalarında kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Boru sonu kirlilik kontrolü yaklaşımının maliyetli olması nedeniyle üreticiler, üretim süreçlerindeki enerji ve malzeme miktarlarını azaltan temiz üretim uygulamalarını huzla benimsemektedir. Günümüzde giderek artan sayıda işletme, ürünlerinin yaşam döngüsü boyunca ortaya çıkan çevresel etkilerini dikkate almaktadır.

Temiz üretim, kirliliği oluştuktan sonra kontrol etmeyi amaçlayan boru sonu atık arıtımı yöntemleriyle kıyaslandığında önleyici bir yaklaşım sağlayarak işletme verimliliğin armasında ve çevre kirliliğinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Temiz üretim uygulamaları ile; kirliliğin ve atığın kaynağında önlenmesi; atık emisyon oluşumu ile tehlikeli kimyasal kullanımının en aza indirilmesi, su ve enerji gibi doğal kaynakların ve çevrenin korunması, aynı zamanda işletme maliyetlerinin de kaynak kullanımına bağlı olarak azaltılması amaçlanmaktadır.

Temiz Üretim Uygulamaları: Neler Yapılabilir?

Temiz üretim uygulamaları; bir ürünün yaşam döngüsü boyunca (life-cycle), hammadde temini, üretim, kullanım ve kullanım sonrası bertaraf gibi pek çok aşamada gerçekleştirilmektedir. Temiz üretim; bakım, envanter kontrolü, iyi işletme uygulamaları gibi basit ve düşük maliyetli uygulamalar yanında ekipman, proses ve teknoloji değişikliği gibi büyük yatırım gerektiren uygulamaları içermektedir.

Temiz Üretim Uygulamaları: Kazanımlar

Temiz üretim uygulamaları ile;

 • Malzeme, su ve enerji daha verimli kullanılır
 • Maliyetler düşer
 • Verimlilik artışı ve rekabet gücü artışı sağlanır
 • Daha az kirlilik ve atık oluşur
 • Çevre üzerindeki etkiler azalır
 • Ekolojik ayak izi azalır. (karbon, su vb.)

Kaynak: T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloki Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Temiz Üretim Kitapçığı

Sürdürülebilirlikiçerisinde 4211 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak