A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Türkiyede Yeşil Kariyer Olanakları, Yeşil Yaka vs Yeşil Rozet
Türkiyede Yeşil Kariyer Olanakları, Yeşil Yaka vs Yeşil Rozet

Türkiyede Yeşil Kariyer Olanakları, Yeşil Yaka vs Yeşil Rozet

Ülkemizde yeşil yakalılar değil yeşil rozetliler çoğunlukta

Son bir kaç yıl içinde çeşitli dergi ve gazetelerde "Yeşil yakalılar revaçta", "Yeşil yakalıların devri başladı" ve benzeri haberler yayınlanmıştı. Gelişmiş ülkelere baktığımızda gerçeği yansıtan bu haberler ülkemiz için henüz tam olarak geçerlilik kazanmadı.

Türkiyenin en yoğun kullanılan iş ve kariyer sitelerinden birinde "Sürdürülebilirlik" anahtar kelimesi ile arama yaptığımda konu ile ilgili yalnızca tek bir ilan çıktı. İngilizce olarka yayınlanan ilan "Uluslararası bir sürdürülebilirlik danışmanlık şirketinde danışman pozisyonu" hakkındaydı. An itibarı ile ülkemizde Sürdürülebilirlik konusunda başvurulabilecek tek ilan "Biz de Sürdürülebilirlik Raporu yayınlamalıyız. Yeni trend bu" diyen büyük kurumsal şirketlerimize on binlerce dolar karşılığında danışmanlık hizmeti veren bir şirkette danışman pozisyonu. Bizdeki yeşil yaka olarak değerlendirilebilecek pozisyonlar daha çok "Mevzuat gereği istihdamı zorunlu olan şirketlerdeki çevre mühendisleri ve çevre görevlileri" veya şirket yenilenebilir enerji gibi "yeşil" bir sektörde olduğundan yeşil yaka olarak kabul edilebilecek pozisyonlar. 

Aynı aramayı Amerika'daki bir iş ve kariyer sitesinde ("Sustainability") yaptığımda ise 100'e yakın ilan ve bu ilanlar içerisinde onlarca farklı pozisyonla karşılaştım. Amerikadaki iş ilanlarında "Sürdürülebilirlik Analisti", "Sürdürülebilirlik Danışmanı", "Sürdürüleiblirlik Koordinatörü", "Sürdürülebilirlik Mühendisi", "Sürdürülebilirlik Stajyeri", "Sürdürülebilirlik Uzmanı", "Sürdürülebilirlik Takım Lideri", "Sürdürülebilirlik Yöneticisi" ve bunlar gibi çeşitli pozisyonlar bulunuyor.

Öte yandan İş ve Kariyer sitesinde yaptığımız bu aramayı ülkemiz şirketleri tarafından yayınlanan mevcut sürdürülebilirlik raporları da destekler nitelikte. Tüm şirket ve raporlar için geçerli olmasa da kimi sürdürülebilirlik raporlarında iletişim için "Halka ilişkiler", "Kurumsal İlişkiler", "İnsan Kaynakları" vb. pozisyonlarda görevli profesyonellerin adı geçiyor. Kimi raporda bu konuda bilgi olmadığı için değerlendirme yapılamazken, kimi raporlarda ise yalnızca "Sürdürülebilirlik Komitesi" ne atıfa bulunuluyor. Sürdürülebilirlik konusundaki sektörel toplantılarda, sektör raporlarının referans bölümlerinde atıfta bulunulan kişiler de genellikle başka uzmanlık alanlarından. 

Sürdürülebilirliğin kurumların her kademesinden destek görme ve koordineli çalışma gerektirdiği şüphesiz, yani şirketin tüm çalılşanları, tüm paydaşları sürdürülebilirlik için önem taşıyor. Vurgulamak istediğim kesinlikle "Kurumsal İletişim Yöneticisi", "İnsan Kaynakları Yöneticisi" vb. bir profesyonelin bu konuda yetersiz kalacağı değil. Fakat bu kişiler Yeşil görevleri "gönüllü ya da tepeden inme" üstleniyorlar diye "Yeşil Yakalı" olarak değil, en fazla yakasına yeşil rozet takılmış beyaz yakalılar olarak değerlendirilebilir.

Pek tabii mevcut iş ilanları, veya "hadi bizde rapor çıkaralım" raporları bu konuda gösterge olamaz. Ülkemizde sürdürülebilirlik konusunda birden fazla personeli doğrudan çalıştıran, hatta departmanlaşan şirketler var. Bunu yapmayan şirketlerde "Sürüdürlebilirlik katili" değil, yalnzıca verdikleri öncelik daha düşük (Adını bile telaffuz etmeyenlere göre müthiş ilerideler) Fakat "Yeşik yakalıların dönemi başladı", "Yeşil yakalılar aranan çalışan" olacak gibi söylemler fazla iddialı ya da ülkemizde bu konuma gelmsine oldukça zaman var.

Sürdürülebilirlikiçerisinde 3172 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak