A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Türkiye'nin iklim karnesi
Türkiye'nin iklim karnesi

Türkiye'nin iklim karnesi

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının, iklim değişikliği konusunda ortak kaygılarını ve çözüm önerilerini birlikte dile getirmek için kurdukları “İklim Ağı”, Türkiye’nin iklim karnesini hazırladığı raporla değerlendirdi.

İklim Ağı, Türkiye’nin iklim karnesini hazırladığı raporla değerlendirdi. 26 Kasım - 7 Aralık 2012 tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da başlayan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 18. Taraflar Konferansı nedeniyle açıklanan raporda; Türkiye’nin sera gazı salımlarındaki artış, buna sebep olan yatırımlar ile iklim değişikliğine uyum politikalarındaki eksiklere değinilirken, Türkiye’nin uluslararası müzakerelerdeki tutumu da masaya yatırıldı.

"Türkiye’nin iklim müzakerelerindeki mevcut konumu, orta-uzun vadede hem yüksek maliyetli, hem de tehlikeli bir geleceğin kapısını aralıyor. Küresel bir sera gazı azaltım anlaşmasında Türkiye’nin yokluğunun ciddi bir kayıp olacağı ortada.

İklim değişikliğini durdurmak için tasarlanan uluslararası anlaşmalara taraf olmak için 12 yıl bekleyen Türkiye’nin, artık gerçek çözümde yer alması gerekiyor.

Türkiye, ekonomik gelişmeyi mevcut fosil yakıt kaynaklarını kullanmaya ve fosil yakıt yatırımlarını gerçekleştirmeye endekslemesi nedeniyle iklim değişikliğiyle mücadele sürecini bugüne kadar en geriden takip etti. Türkiye’de 8404 MW’lık 23 yeni kömür santrali yapılırken, lisans almış ve lisans başvurusu yapmış 28 santral de sırada bekliyor. Bu resme diğer fosil yakıt santrallerini de eklediğimizde karşımıza çıkan 21.764 MW’lik inşa halindeki santral ile iklim değişikliğine olan katkımızın daha da kötü bir yolda ilerleyeceği ortada

Türkiye’nin iklim konusunda gerekli adımları atmaması ve mutlak salım azaltım hedefine sahip olmaması, elektrik üretiminin yanı sıra ulaşımdan konutlara kadar pek çok alanla ilişkili. Sadece konutlarda kullanılan doğalgaz kaynaklı sera gazı salımlarımız 1990 yılına göre 2010’da 142 kat artmış iken, havacılık nedenli salımlar 2,3 katına çıkmış durumda. Türkiye, her ne kadar resmi belgelerde iklim değişikliği konusunda risk altında olduğumuza dair atıflarda bulunsa da, iklim değişikliği konusunda doğru adımları atarak riski azaltmaktan ziyade bu riski arttırıyor. 2023 yılına kadar mevcut hidroelektrik potansiyelinin ve kömür rezervlerinin %100’ünün kullanılması, gerçekleştirdiği 15 bin km bölünmüş yol hedefi gibi hedeflerin yanı sıra iklim değişikliğine karşı uyumda hayati öneme sahip su havzaları ve ormanlar ile şehirleşmeye ilişkin dizi aykırı uygulamaya devam ediyor.

Türkiye, tüm bu uygulamalar ile gelecek kuşaklarını da yüksek karbon ekonomisinin bedellerini ödemeye mahkum ediyor.

Türkiye’nin enerji politikalarında iklim dostu önceliklerin, ülkenin azaltım hedefi koymaması ve aşırı fosil yakıt bağımlığı nedeniyle yer bulamadığı ortada. Nitekim, bir dizi hedef ve uygulamaya ek olarak 2012 yılının kömür yılı ilan edilmesi de Türkiye’nin enerji yoğunluğunu dünya ölçeğinde düşürmeyeceğini, karbon yoğunluğunu arttıracağını, daha az dışa bağımlılık politikası altında fosil yakıtlara daha da bağlanacağını gösteriyor

Uluslararası müzakerelerde Türkiye ön plana çıkmıyor. Ancak kendisini bölgesel bir güç olarak konumlandıran ülkemizin görüşmelerde çok önemli bir rolü var. Türkiye, büyüyen ekonomisi ile sahip olduğu gücün beraberinde getirdiği sorumluluğun farkına varıp çözüme ortak olmalı."

İklim Ağı tarafından yayınlanan raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İklim Değişikliğiiçerisinde 2042 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak