A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Uluslararası Enerji Ajansı: Kömür tüketimi 2017'de 1.2 milyar ton artmış olacak
Uluslararası Enerji Ajansı: Kömür tüketimi 2017'de 1.2 milyar ton artmış olacak

Uluslararası Enerji Ajansı: Kömür tüketimi 2017'de 1.2 milyar ton artmış olacak

İnsanlık artan karbon emisyonları ve küresel ısınmayı görmezden gelmeye devam ediyor. Eğer uykumuzdan uyanmazsak 2017'de kömür tüketimi 1.2 milyar ton artmış olacak.

Tahminler kaderimiz değil, fakat uzmanlar tarafından yapılan tahminler geleceği yanıstan en iyi veriler. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 'nın son raporundaki tahminleri görünce araştırmacıların yanılıyor olmasını diliyoruz çünkü bu tahminler hiç iyi haberler vermiyor. Araştırmaya göre 2017 yılında dünya kömür tüketimi yıllık 1.2 milyar ton artacak. Bu gerçekleştiğinde dünya enerji kaynaklarında başı çeken petrol bu yerini kömürle paylaşıyor olacak. 2017'de küresel kömür kullanımı 4.32 milyar ton petrole eşdeğer hale gelerek 4.40 milyar ton petrol kullanımına yetişmiş olacak.

Bir ton kömür yandığında atmosfere 2.86 ton karbon dioksit salınıyor. (Karbon atomu iki oksijen atomu ile birleşerek karbon dioksiti oluşturduğu için salınan gazın kütlesi artmış oluyor.) Bu demek oluyor ki 2017 yılında artan kömür kullanımı nedeniyle atmosfere salınan karbon dioksit 3.4 milyar ton artacak. 

Mevcut durumda düşen doğalgaz fiyatları nedeniyle Amerikanın kömür kullanımı tarihinin en düşük seviyelerine inmiş durumda. Amerikadaki kömür madenleri ya kapanıyor, ya da üretimini talebi artan Avrupa'ya ihraç ediyor. Amerikanın tersine Avrupa için artan doğalgaz fiyatları Avrupa'nın kömür talebini artırdı, fakat halen devam etmekte olan yenilenebilir enerji projeleri ile 2017 yılında Avrupa'nın ihtiyacı da 2011 yılındaki seviyelere inmiş olacak. Artışın asıl nedeninin ise Çin ve Hindistan gibi hızlı gelişen ülkeler olacağı ön görülüyor.

Kaynak: Treehugger

Doğal KaynaklarEnerjiKüresel Isınmaiçerisinde 2808 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak