A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Unilever sıfır atık hedefine 2015 yılında ulaşacak.
Unilever sıfır atık hedefine 2015 yılında ulaşacak.

Unilever sıfır atık hedefine 2015 yılında ulaşacak.

Unilever fabrikalarının yarısından çoğu atık alanlarına hiç atık göndermeme hedefine, beklenenden çok önce, 2012 yılında ulaştı

Unilever'in sürdürülebilir yaşam planında 2020 yılına kadar gerçekleştirmeyi taahüt ettiği atık alanlarına sıfır atık gönderme hedefi planlanandan 5 yıl daha önce gerçekleşecek.

Unilever bugün, 2015 yılı sonunda dünya çapındaki 252 fabrikasının hiç birinin tehlikesiz atıkları çöp alanlarına atık göndermeyeceğini duyurdu. (Tehlikeli atıkları uygun yöntemlerle bertaraf edilmeye devam edilecek)

Unilever 2012 yılında atıklarını azaltmanın yanı pozitif büyüme de gösterdi. 2010 yılında 40 milyar €, 2011 yılında 46,5 milyar € olan satışlar, 2012 yılında 51 milyar € olarak gerçekleşti. Unileveri bu başarısı şirketlerin çevreye verdikleri azaltırken aynı zamanda büyüyebileceklerini de gösteriyor.

Unilever 18 ülkede % 100 başarıya ulaşarak sıfır atık konusunda önemli bir kilometre taşına ulaştı. Dünya çapındaki 130 Unilever fabrikası da en az %74 başarı sağladı. Unilever'e göre bu 70 milyon € tasarruf anlamına geliyor.

Şirket atıkları azaltmanın ana yönteminin geri dönüşüm ve tekrar kullanım olduğunu belirtiyor. Örneğin Rusya'da her yıl birkaç metrik ton poşet çay poşetini geri topladığını, bunların daha sonra duvar kağıdı yapımı, evil hayvan dükkanlarında satılmak üzere evcil hayvan yatağı gibi yöntemlerle geri kazanıldığı belirtiliyor. Çin Hefei'de paletlerin üzerindeki kutuları sarmak için kullanılan plastik malzeme esnek ve yeniden kullanılabilir kumaşlarla değiştirilerek plastik kullanımı azaltılmış.

Unilever, hem dünya hem de ticari başarısının sürdürülebilirliğine önem vererek, doğaya verilen zarar azaltılırken, maliyetlerin düşürülüp karlılığın da artırılabileceğine örnek teşkil ediyor.

Kaynak: Environmental Leader

SürdürülebilirlikGıdaHızlı Tüketimiçerisinde 3512 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak