A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Vodafone Türkiye 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu Değerlendirmesi
Vodafone Türkiye 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu Değerlendirmesi

Vodafone Türkiye 2011-2012 Sürdürülebilirlik Raporu Değerlendirmesi

Vodafone Türkiye tarafından ikincisi yayınlanan Sürdürülebilirlik Raporundan öne çıkan ve dikkat çekici bölümlerin değerlendirmesi

Vodafone Türkiye tarafından kısa süre önce bir basın bülteniyle duyurulan 2011-2012 dönemine ait sürdürülebilirlik raporunu sizlerle paylaşmıştık. (İlgili haber). Basın bülteni doğal olarak raporun olumlu yanlarını, vurucu ve pazarlamaya yönelik kelimelerle ortaya çıkarıyor. 48 sayfalık raporun özellikle ilk bölümlerinde bir ucundan sürdürülebilirliğe bağlanmış pazarlama paragraflarını görüyoruz. Takip eden bölümlerde değerlendirilebilir veriler ve gerçekleştirilen somut faaliyetler yer alıyor. Bu incelemede raporda yer alan tüm hususlar değil, yalnızca dikkat çekmek istediğim bölümlere yer vereceğim.

Vodafone 5 kıtada ve 30'u aşkın ülkede faaliyet gösteren uluslararası bir şirket. Günümüzde birçok uluslararası şirket sürdürülebilirlik raporu yayınlıyor. Fakat yerel şartlar hem faaliyet hem raporlama anlamında farklı ihtiyaçlar doğuracağından grup merkezi tarafından hazırlanan genel bir sürdürülebilirlik raporu tatmin edici olmuyor. Çoğu zaman grup şirketinin raporunda anlatılanlarla Türkiye'deki faaliyetleri arasında bir bağlantı kurulamıyor, ya da Türkiye'deki şirketin aynı vizyonu paylaşmadığı açıkça görülüyor. Bu bağlamda rapor içeriğindne bağımsız olarak Vodafone Türkiye'nin yerel bir rapor hazırlaması olumlu bir yaklaşım. 

Raporlama Dönemi

Vodafone Türkiye 1. ve 2. Sürdürülebilirlik raporları dönemleri arasında bir nüans dikkatimi çekti.

2009-2010 dönemine ait ilk rapor 1 Nisan 2009 - 31 Mart 2011 dönemini kapısyordu. Yani 2009 ve 2010 yılını neredeyse tamamen içeriyordu. Son yayınlanan 2011-2012 raporu ise 1 Nisan 2011 - 31 Mart 2012 tarihlerini kapsıyor. Her ne kadar rapor adında 2012 geçse de, 2012 yılının 9 ayını bu raporda göremiyoruz. 

İki senelik raporlama dönemi devam ettiği takdirde Vodafone Türkiye 3. Sürdürülebilirlik raporunu tahminen 2013-2014 adı ile, 2015 yılının başında yayınlayacak, yani Nisan 2012-Aralık 2012 dönemine ilişkin verileri 2015 yılında öğrenmiş olacağız. Ya da 3. rapor da bir değişiklik yaparak 2014 başında yayınlamaları ve 2012-2013 olarak adlandırmaları gerekiyor.

Vodafone 3 bin 300 ton karbon salınımının önüne geçti mi?

Raporun Çevre Yönetimi bölümünde Vodafone'un Çevre Yönetim anlayışı ve çevre politikalarından bahsediliyor. Somut olarak değerlendirme imkanı olmayan bu bölümlerde samimi olduklarını ve uygulamaları eksiksiz olarak gerçekleştirebildiklerini varsayarak, somut değerlendirme imkanı olan ve rakamsal veriler üzerinde durmak istiyorum.

Basın bülteninde "Vodafone 3,300 ton karbon salınımının önüne geçti" şeklinde bir başlık vardı. Raporda karbon salınım oranlarından da görüleceği üzere Vodafone'un en büyük enerji ihtiyacını baz istasyonları oluşturuyor. Baz istasyonlarında "Yeşil Teknoloji" programı ile 2009-2012 Mart sonu itibarı ile enerji verimliliği ve tasarrufu için aşağıdaki çalışmaların yapıldığı belirtilmiş;

  •  5.800 baz istasyonunda doğal havalandırma sistemi tesis edildi (2011/12 mali 
    yılında 1.800 adet)
  • 1.900 baz istasyonunda uzay araçları için geliştirilmiş, güneş ışınını yansıtan özel 
    yalıtımlı boya kullanıldı
  • 4.450 baz istasyonunda eski ve yüksek enerji tüketimi olan klimalar düşük enerji  tüketimi olanlarla değiştirildi (2011/12 mali yılında 2.500 adet)
  • 3.500 baz istasyonda yüksek verimli güç kaynağı kullanımı gerçekleştirildi  (2011/12 mali yılında 2.550 adet)

Toplam baz istastonu sayısını bilmemekle beraber oldukça fazla sayıda istasyonda enerji verimli cihazlar ve soğutma kaynaklı eneri kullanımını azaltıcı tedbirler alındığını görüyoruz.

Alınan bu tedbirlere rağmen baz istasyonu sayısının artırılması nedeniyle istasyon başına düşen enerji kullanımı % 12,3 azalırken, baz istasyonlarının toplam enerji tüketimi %8,2 dolayında artmış.

Yenilenebilir enerji kullanan baz istasyonu sayısının yalnızca 62 adet olduğu göz önüne alındığında Vodafone'un dünyaya zarar vermeden büyümesinin tek yolu bu istasyonların sayısını artırmak gibi gözüküyor.

"Daha fazla karbon salınımına neden olup dünyaya daha fazla zarar veriyoruz ama işimiz büyüdü" diyorsanız bunu "Sürdürülebilir Büyüme" olarak adlandıramayız. Karbon salınımlarını azaltmak için küçülmemiz gerekmiyor, ama karbon salınımını artırmadan büyümeliyiz.

Binalarda Enerji Verimliliği

Vodafone Maslak Plaza 2012 yılında,yürütülen enerji verimliliği çalışmaları sonucunda WWF Yeşil Ofis kriterlerine uygun Yeşil Ofis Diploması almaya hak kazandı. Vodafone geneline baktığımızda ise binalarda 8.765MWh olan enerji kullanımı 9.425 MWh'a çıkarak artış gösterdiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönem için ön görülen % 3'lük tasarruf sağlansa dahi bu rakam 9,142 MWh'a düşerek 2010 döneminden daha yüksek olacak

Santral ve Veri Merkezlerinde Enerji Verimliliği

Raporlama döneminde faaliyete geçirilen enerji verimliliği yüksek santral merkezi her ne kadar göze hoş gözükse de santral ve veri merkezlerinin kullandığı enerji miktarının arttığı anlamına geliyor. Santral ve Veri Merkezlerinin kullandığı elektrik miktarı önceki döneme göre % 25.7 artarak 41.084 MWh'den 51.668 MWh'e yükselmiş.

Atık Faturalar ve E-Fatura

Vodafone herhangi bir sebepten dolayı alıcısına ulaşmayarak iade edilen faturalar atık kağıt olarak TEMA Vakfına bağışlayarak 1 yıl içerisinde yaklaşık 3 milyon adet faturayı yani 46 ton kağıdı geri dönüşüm için bağışlamayı öngörüyor. 2 Nisan 2010'dan itibaren uygulanan e-fatura sistemi ile de müşterilerinin % 34'ünün e-faturayı tercih ettiğini belirtiyor.

Küçük bir hesap yapalım;

Raporun 4. sayfasında abone sayısı 18.7 milyon olarak belirtiliyor. Bunun % 34'ü e-fatura alıyorsa, basılı fatura talep eden müşteri sayısı 12,3 milyon aboneye karşılık gelecektir. 12.3 milyon abone'ye fatura gönderip 3 milyon adetinin yanlış adres nedeniyle iade edilmesi biraz fazla bir rakam değil mi? Adres güncellemesinin daha etkin yapılması, 1-2 defa yanlış adres nedeniyle ulaştırılamayan faturaların ısrarla gönderilmeye devam edilmemesi hem bu atık kağıtların oluşmasını, hem de posta ile git-gel için harcanan yakıtların tasarrufunu sağlamayacak mıdır? 3 milyon atık kağıdı TEMA'ya bağışamak yerine, 3 milyon atık kağıdın oluşmaması veya azalması için yapılacak çalışmaların faydası daha fazla olacaktır.

Sonuç ve Genel Değerlendirme

Vodafone'un 2011-2012(?) dönemi için sürdürülebilirlik performasını incelediğimizde, bazı çalışmaların gayet olumlu, bazı çalışmaların "zarardan kar" olduğunu söyleyebiliriz. Sürdürülebilir bir dünya için sınırları çoktan aştığımız ve daha fazla "kotamız" kalmadığını göz önüne alırsak enerji kullanımı ve sera gazı salınımlarını birim bazda değil, toplamda azaltmamız gerekiyor. Vodafone iyi bir başlangıç yaptığı bu yolda iyi niyetli çalışmalarının göstermelik olarak adlandırılmaması için daha fazlasını yapmalıdır ve yapacaktır.

Yeşil RaporlarTelekominikasyoniçerisinde 3083 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak