A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...
Yaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...

Yaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...

Modern mimarinin en yenilikçi fikirlerinden birisi yaşayan binalar. Bu tip binalar "yeşillikleri" binanın genel görünümüne entegre ederek "yeşil mimari" konseptine yepyeni bir soluk getiriyor.

Dünyada bu tip yeşil binalar sıklıkla havası kirlilik sorunu olan ve temiz havanın nadir olduğu bölgelerde yer alıyor. Bunun nedeni bu tip yerlerde doğal bitkiler yetişemeyecek kadar kalabalık bir nüfus ve az yer olması. İstanbul'lu okurlarımız yeşil mimarinin bir örneğini son zamanlarda köprü, viyadük ve tünellerin içerisinde oluşturulan, bitkilerle kaplanmış canlı dikey duvar örnekleri ile görüyorlar.

Bu sıkıntının yaşanmadığı yerlerde var olanlar ise daha çok prototip amaçlı, büyük miktarda kaynak tüketimi yerine bugünün mimarisinin gereklerini vurgulamak isteyen yapılar. Gelin hep birlikte mevcut iki önemli yaşayan bina örneğini inceleyelim ve bunları evinize nasıl adapte edebileceğinize bakalım.

Bosco Verticale

Yaşayan binaların en iyi örneklerinden birisi Stefani Boeri'nin İtalya'da yer alan "Bosco Verticale kuleleri". Hatırlatmak isteriz ki Milan Avrupa'nın havası en kirli şehirlerinden biri. Bosco Vertical, veya Türkçesi ile "Dikey Orman" konut amaçlı çıkma terasları olan iki adet yüksek binadan oluşuyor. Her teras birkaç ağaç ve yeşilliklerden oluşan bir bölgeyle sakinleri için bir nevi filtre görevi görüyor.

Bu bitkiler havayı nemlendirip, büyük miktarda karbondioksiti soğurarak oksiyon üretiyor ve dışarıdan gelen gürültüyü de emerek kısmi bir ses izolasyonu sağlıyor.

Bosco Verticale tamamlandığında yaklaşık 1 hektar ormana denk gelen 730 ağaç, 5.000'den fazla çalı ve 11.000'den fazla bitkiye ev sahipliği yapacak. Bu bitkilerin sulaması binanın lavoba, küvet, çamaşır ve bulaşık makinelerinin atık sularından oluşan "gri su" kaynağı ile yapılacak.

Biri 80, diğeri 112 metre olan kulelerin bu yılın sonlarına doğru açılması planlanıyor. Bina ve dairelerin inşaası neredeyse tamamlandı ve bitkiler ve ağaçlar binaya yerleştirilmeye başlandı.

  

Sürdürülebilir Yaşam için Omega Center

Yaşayan binalar dendiğinde ilk düşünülmesi gereken binalardan birisi Rhinebeck Newyork'da yer alan "Sürdürülebilir Yaşam için Omega Center" binası. Dahili bir jeotermal ısıtma ve soğutma sistemine sahip olan bina, enerjisini güneşten sağlıyor, özel bir sulama sistemi ile yağmur bahçeleri, sera ve daha bir çok yeşil özelliği içinde barındırıyor.

Bina Omega Holistik Çalışmalar Enstitüsü'nün merkez binası olarak kullanılıyor. Bina ile ilgili en dikkat çekici özellik sıfır karbon ayak izi anlamına gelen "net zero" olarak tasarlanmış olması. Ürettiğinden daha fazla enerji kullanmadığından sürdürülebilir olarak itelendiriliyor. Bina ayrıca kapalı havalandırmalı bir lagün ve birçok bitki türünü barından sulak alanları da içinde barındırıyor.

Evinize yeşil bir duvar oluşturun

Tam anlamıyla yeşil müstakil bir bina yapmak veya "ileri seviyede yeşil bir projeden" bir daire almak yüksek maliyetli ve çoğumuz için hayal olsa da, en azından evimizin bir bölümünü "canlı" hale getirebiliriz. Çoğumuzun evinde bunun için en uygun yöntem mevcut bir duvara dikey uygulama yapmak olacaktır. Bu küçük uygulamanın şu faydalarını görebilirsiniz.

  • Estetik olarak çok şık
  • Uygulandığı alanı güneş, yağmur ve ısı değişimlerine karşı korur
  • Küçük bir yatırımla evinizin çekiciliği ve değeri artar
  • İç ortam hava kalitesi artar
  • Enerji tasarrufu sağlar
  • Kısmi ses izolasyonu görevi görür, ortam akustiğini iyileştirir
  • Psikolojinizi ve sağlığınızı olumlu etkiler

Aşağıda size ilham verebilecek bazı yaşayan duvar örneklerini görebilirsiniz.

Yeşil Binalariçerisinde 3541 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak