A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım
Yenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım

Yenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım

IRENA tarafından yayınlanan "REmap 2030" raporu yenilenebilir enerji kullanımının çevresel faydaları kadar ekonomik faydaları da olduğunu farklı bir açıdan daha ortaya koyuyor.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (International Renewable Energy Agency (IRENA)" tarafından yayınlanan yeni bir araştırma 2030 yılında dünyanın enerji kullanımının % 36'sını yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamanın sadece çevre için önemli olmadığını, bu yapıldığı takdirde fosil yakıt kaynaklı kirliliklere ilişkin yapılan harcamalardan da 740 milyar dolar tasarruf yapılabileceğini gösteriyor.

Bugüne kadar bir çok bilimsel araştırma ve raporda bu yüzyıl için kabul edilebilir en yüksek sıcaklık artışının  2°C olduğu ortaya konmuştu. Yapılan uluslararası toplantılarda devletlerde bu konuda hem fikir olduklarını ortaya koymuşlardı. "Dünya Bankası küresel ısınmanın yıkıcı etkilerine karşı uyardı" ve "Karbon salınımı dünyanın sonunu hazırlıyor" gibi yazılarda bu konuya daha önce de yer vermiştik.

"REmap 2030"  raporu yenilenebilir enerjinin 2030 yılında % 36'lık paya ulaşmasının yüzyıl sonundaki 2 derecenin altında sıcaklık artışı için önemli bir adım olacağını ortaya koyuyor. % 36 oranına ulaşmak atmosferdeki karbon dioksit oranını yüzyıl sonunda 2 derece için azami miktar olan 450 ppm değerinin altında tutmak için önemli bir adım olacak.

IRENA Genel Müdürü Adnan Z. Amin "Asıl verilmesi gereken karar şu: Hangi enerji kaynaklarına yatırım yapmalıyız? Eliizdeli veriler yenilenebilir enerjinin iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerini önleyerek tüm maliyetler düşünüldüğünde dünyaya ekonomik fayda da sağladığı yönünde" diyorç " 'Remap 2030' raporu bu soruyu yanıtlarken yenilenebilir kaynakların önemini açıkça ortaya koyuyor. Rapor dönüşümün mevcut teknolojilerle mümkün olduğunu ve getirilerinin çevresel faydaların çok ötesinde olduğunu gösteriyor. Ülkeler gelecekteki sürdürülebilir enerji ihtiyaçları için bir seçim yapmakla karşı karşıya."

IRENA inovasyon ve teknoloji merkezi yöneticisi Dolf Gielen yaptığı açıklamada "Küresel enerji portföyünde yenilenebilir enerjinin oranını iki katına çıakrabiliriz, fakat şu anda o yolda değiliz. Dünyanın yenilenebilir enerji potansiyelini gerçeğe dönüştürmek için tüm hükümetler gereken adımları atmalı. Harekete geçmeliyiz." diyor.

"IRENA beş kilit noktaya odaklanmayı öneriyor: dönüşüm için gerçekçi fakat istekli yol haritaları planlamak, ticari ortamı oluşturmak ve etkinleştirme, teknolojik seçenekler ve gelişimleri için bilgiyi yönetmek, mevcut altyapıya yenilenebilir kaynakları yavaşça entegre etmek ve inovasyonun önünü açmak"

IRENA'ya göre yenilenebilir enerjinin payını % 36'ya çıkartmak petrol ve gaza olan talebi % 15, kömüre olan talebi ise % 26 azaltacak. Bu sadece iklim değişikliğinin önlenmesi için değil, kirliliğin sağlığa olan olumsuz etkilerini hem kısa hem de uzun vadede ortadan kaldırmak ve enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için önem arzediyor. IRENA Yenilenebilir enerjiye olan yatırımların artması ile 2030 yılına kadar bir milyon yeni iş olanağının da oluşacağını ön görüyor.

Yenilenebilir Enerjiiçerisinde 3222 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak