A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yeşil Aklamanın 10 işareti, Tüketicilere yönelik tavsiyeler
Yeşil Aklamanın 10 işareti, Tüketicilere yönelik tavsiyeler

Yeşil Aklamanın 10 işareti, Tüketicilere yönelik tavsiyeler

Haber Altbaşlık

Reklamlardaki iddiaların ne derece gerçek olduğu, ‘yeşil’ bir ürünün gerçekten tümüyle mi yoksa sadece ambalajının mı yeşil olduğu, geri dönüştürülebilir ibaresinin gerçekte neye karşılık geldiği, ürünlerin üzerindeki sertifika ve etiketlerin ne kadar güvenilir olduğu gibi bir dizi soru, yeşil reklamcılıktaki büyüme ile birlikte tüketicileri de meşgul etmeye başladı. Hem konuya duyarlı tüketicilere yol göstermesi hem de konuya yabancı tüketicilerin farkındalıklarının artması için bir dizi öneride bulunmakta fayda var. Birleşik Devletler Çevre Koruma Ajansı (EPA) tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı noktaları şöyle sıralıyor:
 
  • Ambalajlardaki çevresel iddiaların ayrıntılarını inceleyin: ‘Geri dönüştürülmüş’ yazıyorsa ambalajın ya da ürünün ne kadarının geri dönüştürüldüğüne, bu materyalin nereden geldiğine dair bilgiler verilmiş mi? Örneğin, ‘%20 daha az atık’ gibi bir iddia daha önce kullanılan ambalaja kıyasla mı daha az?
  • ‘Geri dönüştürülebilir’: Bulunduğunuz yerde söz konusu atığın geri dönüştürülmesi için imkanlar var mı?
  • ‘Çözünebilir’: Bir ürünün bu ibareyi taşıması, modern atık depolama alanları ışık, hava ve nem girişini en alt düzeyde tuttuğu için aslında bir fark yaratmaz. Kağıt ve gıda gibi organik materyallerin çözülmesi bile onlarca yıl alabilir.
 
Dikkat edilmesi gereken kelimeler
çevre dostu – doğal - yeşil - kirlilik yapmayan - geri dönüştürülebilir - sıfır atık - çözünebilir - etik - adil - hayvanlar üzerinde test edilmemiş - düşük karbon - karbon nötr
 
Bu konuda daha yakın zamanda yayımlanan bir diğer kaynak, Futerra’nın Yeşil Aklama Kılavuzu’dur.
Bu raporda Yeşil Aklamanın 10 İşareti adlı bir listeye yer veriliyor.
 

1. Gösterişli Dil

Tam olarak ne anlama geldiği belli olmayan, "çevre dostu" gibi kelimeler

 

2.Yeşil Ürünler ve Kirli Şirket

Nehirleri kirleten bir fabrikada üretilen enerji verimli ampüller

 

3. İmalı Resimler

Gerçekdışı imalarda bulunan, egzoz borularından çıkan çiçek resimleri gibi yeşil imajlar

4. Yersiz İddialar

Hiçbir detay yeşil değilken çevre dostu küçük bir detay üzerinde durmak

 

5. Sınıfının En İyisi

Diğerlerinin düşük standartlarına kıyasla kendini "en yeşil" olarak lanse etmek.

6. İnandıcılıktan Yoksun İddialar

"Çevre-dostu sigara" isteyen? Tehlikeli bir ürünü "yeşilleştirmek" onu güvenli yapmaz.

7. Karmaşık ve Anlaşılmaz Kelimeler

Sadece bir bilim insanının anlayacağı düzeydeki bilgi veya konular.

8. Hayali Arkadaşlar

Üçüncü bir tarafın onayı alınmış gibi sunulan ama aslında hayali olan "etiketler"

9. Kanıt Yok

Söylenenler doğru olabilir ama kanıtı nerede?

10. Yalanlar Bütünü

Tamamen geçersiz iddialar ya da bilgiler

 
 
 
Dikkat: Bu yazının yer aldığı ilgili kaynak yayının bütün hakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aittir ve hiçbir kısmı herhangi bir formda, yayın sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yayımcı Bölgesel Çevre Merkezinden izin alınmadan satılamaz ya da satılmak için çoğaltılamaz.
Sürdürülebilirlikiçerisinde 1639 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak