A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

'Yeşil Bina' nedir?
'Yeşil Bina' nedir?

'Yeşil Bina' nedir?

Gittikçe daha fazla duymaya başladığımız Yeşil Binalar ne anlama geliyor?

Son günlerde sık sık duymaya başladığımız "Yeşil" konseptlerden biri de Yeşil Binalar ya da diğer adıyla Yeşil Yapılar. Yeşil Bina konsepti, kısaca planlama aşamasından başlamak üzere inşaat aşaması ve sonrasında kaynakları topluma ve çevreye duyarlı bir şekilde verimli kullanan binalar olarak tanımlanabilir.

Binaların Çevresel Etkisi

Yeşil İnşaat'ın amacı yapının çevresel etkisini asgari seviyeye indirmektir, yani aslında en yeşil bina hiç inşaa edilmemiş olandır. Üzerinde bir kaç ağaç ve çimlerle kaplı bir arsada inşaat yapıldığında çevreye etkisi ne oluyor "özet olarak" inceleyelim

  • Tonlarca malzeme çeşitli bölgeler, şehirler hatta ülkelerden inşaat alanına taşınıyor. 
  • Bu malzemelerin üretimi esnasında tehlikeli/tehlikesiz atıklar ortaya çıkıyor, enerji ve doğal kaynaklar kullanılıyor ve bunların nakliyesi için yakıt tüketiliyor.
  • İnşaat alanında onlarca iş makinası çalışıyor
  • İnşaat sırasında tehlikeli/tehlikesiz atıklar oluşuyor
  • İnşaat tamamlandıktan sonra bu yapının iklimlendirilmesi (ısıtılması ve/veya soğutulması) için enerji harcanıyor
  • Bu yapılarda elektrik, doğalgaz, kömür vb. enerji kaynakları tüketiliyor
  • Organik/inorganik atıklar oluşturuluyor
  • Bina kullanım ömrünü tamamladığında geriye kalan atıklardan kurtulmak gerekiyor.

Yukarıdaki özet listeyi detaylandırmak ve uzatmak mümkün. Bu kısa haliyle dahi yeşil bir inşaat yaklaşımının her aşamada önemli olduğunu görebiliriz. Sürdürülebilirlik odaklı bir yaklaşımla gerek üretimi gerek kullanımı sırasında doğaya daha az zarar veren, daha az enerji ve kaynakla üretilen malzemeler kullanabilir, inşaat sırasında ortaya çıkan atıkları azaltabilir, bina ömrü boyunca kullanılan enerjiyi düşürebiliriz. İnşaatta geri dönüştürülmüş malzemeler kullanabilir, kullandığımız malzemeleri ömürleri tamamlandığında geri dönüştürülebilecek malzemelerden seçebiliriz. Günümüzde yeşil bina sınıflandırmasında yukarıdaki tüm bileşenler göz önüne alınmasa veya kısmi yaklaşımlar yeterli olsa da bu konuyla ilgili olarak sürekli bir gelişim var.

Hangi bina Yeşil Bina?

Birçok yeni projede, özellikle de tv'lere, gazete'lere bolca reklam verenlerde "yeşil bina", "çevreci bina", "Leed sertifikalı", "Bream sertifikalı" vs. vs. "yeşil" iddalarını görüyoruz. Butün bu "yeşil laflar" ne demek, hangisi gerçek, hangisi pazarlama? 

Açıklamalara geçmeden önce kişisel fikrimi belirteyim, bana kalırsa Türkiyede "koyu yeşil bina" yok, olsa olsa "açık yeşil olarak" nitelendirebileceğim binalar var. Sertifika sistemleri geliştikçe, gereksinimleri daha fazla oldukça "açık yeşil" standart olunca "koyu yeşil" binalar da artacaktır.

"Leed" (Amerika), "Breeam" (İngiltere), "Green Star" (Avustralya), "DGNB" (Almanya) gibi yeşil/sürdürülebilir bina sertifikasyon sistemleri en yaygın ve bilinen sistemler. Her ne kadar Avrupa birliği geçiş sürecinde bir ülke olarak İngilizlerin Bream'i bizim için daha uygun olsa da ülkemizde daha çok Leed sertifikası rabet görüyor. Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği'nin (ÇEDBİK) milli yeşil konut sertifikası üzerinde çalışmalarının devam ettiği duyumları olsa bu konuda henüz resmi birşey yok. (Çedbik bunu başarır ve devlet ihalelerinde şart olarak aranmaya başlarsa muhtemelen adını sıklıkla duyacağız)

Bir yapının yeşil sertifika alması ne anlama geliyor?

Bir binanın yukarıda adı geçen yeşil sertifikalardan herhangi birini alması için belirli şartları yerine getirmesi, yerine getirdiği şartların her birinden aldığı puanlarında belirli bir eşik değeri aşması gerekiyor. Bu sertifikalar şimdilik insaflı, yapılan doğrular + hanesine yazılırken, yanlışlar puan götürmüyor. Eğer inşaatın büyük bölümünde yakın bölgeden getirilen yerel malzemeler kullanıldıysa puan alıyorsunuz, ama aksi durum sertifikayı almanıza engel değil. Belirli şartları taşıyan malzemeler puan getirirken, aynı inşaatta kullanılan toksik bir malzeme puan götürmüyor. Bina inşa halindeyken son derece zararlı atıklar kanalizasyona bırakılmış mı sertifika sistemleri için bunun bir önemi yok. Bunun sebebi bu sertifikaların çıktığı ülkelerde bu aşamalarda zaten çok ciddi kontrollerin, ciddi cezaların olması ve sigorta sistemi nedeniyle yüklenici firmalarda bu konuda büyük baskı oluşması olabilir. 

Yani bir binanın sertifikalı yeşil bina olması, tüm aşamalarında doğaya ve insana saygılı malzemeler ve tekniklerle inşaa edildiğini, sürdürülebilirliğin birincil öncelik olduğunu göstermiyor. Ülkemizde diğer zorlayıcı ve itici faktörler zayıf olduğu ve yeşil binaların sayısı çok az olduğundan üst seviyedeki uygulamalarda rekabet gereksinimi olmadığından bu bölümün en başında "koyu yeşil" binamız olmadığını belirttim (Kişisel fikrimdir).

Bugünün yeşil binaları, en azından onlara yakın seviyelerdeki binalar standart olmaya başladığında "koyul yeşil binalar"ı da görmeye başlayacağımızdan eminim. Umarım milli sertifikamız bu konuda (zorlayıcı değil) ama daha geniş bir sertifika çeşitliliğine sahip olur.

Yeşil Binalariçerisinde 5902 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak