A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yeşil Reklamcılık
Yeşil Reklamcılık

Yeşil Reklamcılık

Son 30 yılda tüketiciler, şirketler ve karar alıcılar çevre konusuyla gittikçe artan bir şekilde ilgileniyorlar. Buna paralel olarak, ürünleri tanımlamak için sürdürülebilir üretime atıfta bulunan organik, etik, ekolojik gibi kavramların, ürünlerin belli standartlara göre üretildiğini gösteren EKO ve Fairtrade gibi etiketlerin ve ambalajlarda hammadde kaynağına ve üretim koşullarına dair bilgilerin kullanımı da arttı (bk. yeşil logo örnekleri derlemesi). Bir yandan çevre konusunda bilinci artan ve sürdürülebilirliği yaşamlarının bir parçası haline getirmenin yollarını arayan tüketiciler ‘yeşil ürünlere’ yönelirken diğer yandan da reklamcılıkta yeşil mesajlara verilen önem ve yapılan harcama da büyüyor. British Co-operative Bank’ın etik tüketicilik raporuna göre, İngiltere’de Eylül 2006 - Ağustos 2007 döneminde “CO₂”, “karbon”, “çevresel”, “salım” ve “geri dönüşüm” kelimelerinin kullanıldığı reklamlara 17 milyon pound harcandı.
 
 
‘Yeşil reklamcılık’, gizli ya da açık bir şekilde bir ürün/servis ile biofiziksel çevre arasındaki ilişkiden bahseden, bir ürünü/servisi öne çıkararak ya da çıkartmadan yeşil bir hayat biçimini teşvik eden veya çevresel sorumluluk ile ilgili kurumsal tavrı kamu ile paylaşmaktır (Banerjee, 1995). Araştırmacılar, yeşil reklamcılığın teknik bir bakış açısı veya sürdürülebilirliğin daha geniş tanımları çerçevesinde ele alındığını söylüyor (Killbourne, 1998).
 
Yeşil reklam kampanyaları, sadece ürünlerin tanıtılmasına yönelik değil, daha geniş kapsamlı bir şirket politikasının parçası olarak karşımıza çıkar. Kurumsal sosyal sorumluluk, şirketlerin toplumsal ve çevresel endişelerini iş ile ilgili faaliyetlerine entegre etmeleri ve paydaşlarıyla gönüllülük esasında etkileşim kurmaları olarak tanımlanabilir (European Commission, 2003). Çok yeni bir kavram olmamakla birlikte, kurumsal sosyal sorumluluk son zamanlarda şirketler için kamu imajlarını yönetmek için bir fırsata dönüştü (Cox, 2008). İngiltere’de Ipsos Mori tarafından 2006 yılında yapılan bir anket çalışmasına göre tüketicilerin %83’ü bir ürün ya da hizmet alırken şirketlerin sosyal sorumluluğunu göz önüne aldığını söylüyor.8 Aynı araştırmaya göre,
tüketicilerin yarısı şirketlerin sosyal sorumluluk açısından üzerine düşeni yapmadığı fikrinde.
 
 
Peki yeşil reklamcılık tüketici davranışı ve algısı üzerinde gerçekte ne kadar etkili? Her ne kadar yükselişte olduğu belirtilse de tüketicilerin yeşil reklamlar ve etiketlerden ne kadar etkilendiği ve bunun sonucu olarak genel tüketici davranışından ne derece fark yarattığı, 1990’lı yıllardan beri süregelen bir tartışma konusu. Bunun bir sebebi tüketicilerin yeşil iddialara şüphe ya da güvensizlikle yaklaşması iken diğer bir nedeni ise mesajların tüketici için anlaşılır ya da açık olmamasıdır. Tüketicilerde şüphe ve güvensizliğe yol açan bir faktör, kurumsal sosyal sorumluluk kampanyaları ile de yakından ilişkili olan ‘yeşil aklama’ kavramıdır.
 
 
 
Dikkat: Bu yazının yer aldığı ilgili kaynak yayının bütün hakları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aittir ve hiçbir kısmı herhangi bir formda, yayın sahibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yayımcı Bölgesel Çevre Merkezinden izin alınmadan satılamaz ya da satılmak için çoğaltılamaz.
Sürdürülebilirlikiçerisinde 3033 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak