A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yeşil Sürüş Teknikleri
Yeşil Sürüş Teknikleri

Yeşil Sürüş Teknikleri

Daha düşük yakıt sarfiyatı sağlayacak doğru sürüş teknikleri ile çevre dostu bir sürücü olurken yakıt maliyetlerinizi de düşürebilirsiniz.

Yakıt sarfiyatını sıfırlamak, masrafı tamamen ortadan kaldırmak ve doğaya hiç zarar vermemek için önereceğimiz çözüm mümkün olduğunca yürümeyi, bisikleti, en kötü ihtimalle de toplu taşımayı tercih etmeniz olacaktır.

Mutlaka kişisel aracınızı kullanmanız durumlar için önerilerimiz ise aşağıdadır

 • Aracı ısıtmak için fazla vakit harcamayın, günümüz modern motorları için bu gerekli değildir.
 • Doğru vites ve uygun hızla yakıt sarfiyatınızı azaltabilirsiniz. Aracın modeline göre değişmekle beraber en yüksek viteste, 90-100 km hızlar bunun için idealdir. Daha düşük viteslerde yine araç modeline göre değişmekle beraber 2000-2500 rpm (devir) arasında uygun vitestesiniz demektir.
 • Aracınızda gereksiz yük taşımayın. Bagajınızda sizinle birlikte gereksiz olarak dolaşan yükleri çıkartın, aracınızın ağırlığını boş yere artırmayın.
 • Aracınızın ağırlığının artmasının isteneceği tek durum aracı azami sayıda yolcuyla kullanmanızdır. İş okul gibi düzenli güzergahlarda arkadaşlarınızla birlikte seyahat edebilirsiniz.
 • Aracınızın bakımını düzenli yaptırmanız ve filtrelerini değiştirmeniz aracınızın daha verimli ve temiz çalışmasını sağlayacaktır.
 • Gaz ve fren pedallarına nazik davranın. Yavaş ve yumuşak hızlanma ve fren yakıt tüketiminizi azaltacak, fren balatası ve lastik ömrünüzü uzatacak, hem cebinizin hem çevrenizin dostu olacaktır. Sert sürüşler yakıt tüketimini en az artıracaktır.
 • Takip mesafenizi koruyarak kısa süre içerisinde hızlanmak için yakıt harcayıp, yavaşlamak için fren balatanızın ömrünü tüketmenin önüne geçebilirsiniz. Ani hızlanıp/yavaşlayan trafikte uygun takip mesafesi yakıt tüketimini azaltacağı gibi güvenli sürüş için de çok nemlidir.
 • Mevsime ve yol şartlarına göre seçilen lastikler yakıt tüketimini %5-10 aranında azaltır. Kullanım ömrünü doldurmuş lastikler sürüş güvenliğini ve yakıt tüketimini olumsuz etkiler.
 • Lastiklerin havasını kontrol etmek hem sürüş güvenliğinizi artırır, hem de yakıt tüketimizin gereksiz yere artmasının önüne geçer.
 • Cam gölgelikleri yaz aylarında aracınızın gereksiz ısınmasını ve klimaya olan bağıımlılığı azaltacaktır.
 • İmkanınız varsa hibrit, elektrikli veya yakıt verimli bir araç tercih edin. (Yakıt filtresi olan ve 100km'de 5-6 lt civarı yakan araçlar gibi). Diesel araçlarda benzinli araçlara göre düşük maliyetli ve temizdir.
 • Çevresel etkinizi yok etmek için online olarak birçok örneğini bulabileceğiniz karbon ayak hizi hesaplayıcıları ile karbon salınımınızı hesaplayarak bunu bertaraf ödecek önlemler alabilirsiniz.

Özetlenen bu maddelere uyarak yakıt tüketiminizi yüzde kırka varan oranda azaltabilirsiniz. Güvenli bir sürüş işe kazaların önüne geçebilir, doğaya daha az zarar vererek daha düşük maliyetlerle seyahat edebilirsiniz.

Yeşil Ulaşımiçerisinde 2034 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Bu habere ilişkin yorum yapan olmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak