A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 161

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 163

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 168

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/news_helper.php

Line Number: 172

Yeşiloji.Com yayın hayatına başladı
Yeşiloji.Com yayın hayatına başladı

Yeşiloji.Com yayın hayatına başladı

"Ah nerede o eski çilekler?"

Bu yazıya içinde yaşadığımız yaşlı ve koskoca dünyadan önce, kendi küçük ve genç dünyamdan başlamak istiyorum.

Yirmili yaşlara gelene kadar büyüklerimden "bizim küçük dünyalarımızın" ne kadar değiştiğini duyar ve "masal" ya da "yaşlılık alemeti" olarak değerlendirirdim. Amma velakin artık ben de "yaşlanmış" olacağım ki, "Ah nerede o eski ...ler" cümlesi günlük konuşmama girmeye başladı. Çocukluğumda bisiklete bindiğim arsada bugün önünden 5 şeritli yol geçen bir alışveriş merkezi var. Kuş uçmaz kervan geçmez diye nitelendirdiğim otlaklar bugün koca koca sitelerin yer aldığı, yüzbinlerce kişinin yaşadığı ilçeler halinde geldi. 10 sene önce yoğun dediğim trafiğe bugün girdiğimde "bugün yol boşmuş" diye seviniyorum. 

İnsan yaşlanınca biraz nankör oluyor herhalde. Yediğim meyvelerden, sebzelerden, hatta hazır ürünlerden eski tadı alamıyorum diye şikayet ediyorum ama "Avakodo"yu bile herkesin alıp yiyebileceği bir devirde yaşıyorum. 

Bankalar ve firmalar cazip kampanyalarla otomobil almayı kolay hale getiriyorlar, ben trafikte harcadığım zaman, artan benzin fiyatları ve hava kirliliğinden şikayet ediyorum.

Bol ve ucuz gıdayı yanı başımdaki markete kadar getiriyorlar, ben hormonlu olduğundan, tadının güzel olmadığından şikayet ediyorum.

İnsanlar daha güzel ve lüks konutlarda yaşasınlar diye bir sürü konut projesi yapılıyor, bense şehirde nefes alacak yer kalmamasından, iç karartıcı beton yığınlarından şikayet ediyorum.

Artan refah seviyesi, ilerleyen teknoloji ve pervasızca tüketirken bunun sonu ne olacak diye düşünmüyoruz da, bunların yan etkilerinden neden şikayet ediyoruz acaba.

Kendi "kısa yaşamımız ve küçük dünyamızdan" sıyrılıp "yaşlı ve büyük" dünyamızla empati kurarsak bunların daha iyi günlerimiz olduğunu söyleyebiliriz. (Tabi bunu farkına varıp küresel toplum olarak önlemler almazsak) Bireysel olarak farkettiğimiz bu küçük değişimler "yaşlı ve büyük" dünyamızda çok daha büyük kayıplara yol açıyor. Doğal kaynakları, ekosistemi, insan kaynağımızı hatta soluduğumuz havayı bu hızla yok etmeye devam edersek çocuklarımız, torunlarımız anlattıklarımıza "masal" değil "kendilerine yapılmış ihanet" gözüyle bakacaklar.

Her ne kadar hala en önemli unsur "para" olsa da sürdürülebilirlik devletlerin ve şirketlerin gündemlerine almaya başladıkları bir konu haline geliyor. Ekonomik çarkın yürümesi, daha da önemlisi yaşam çarkının işleyebilmesi için sürdürülebilirliğe verilen önemin daha da artırılması gerekiyor.

Yeşiloji.Com ekibi olarak, sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı artırmak, gerek profesyonellere gerekse tüketicilere bu konudaki haberleri ve gelişmeleri aktarmak, önemli bilgileri paylaşmak ve sürdürülebilirlik konusunda Türkiyenin önde gelen kaynaklarından biri olmak adına yola çıktık. Bu görevimizi yerine getirirken sizden göreceğimiz maddi manevi destek bizim en büyük motivasyon kaynağımız olacaktır.

Her türlü soru, fikir, öneri ve desteğiniz için İletişim Formumuzu kullanabilirsiniz.

Bizden Haberleriçerisinde 1530 defa görüntülendi
Yeşiloji'de yer alan içerikleri kendi web siteniz, blogunuz ya da başka sayfalarda, kaynak belirterek ve ilgili içeriğe bağlantı(link) vererek kullanabilirsiniz.
Yukarıdaki içerikte eksik, hata ya da benzeri bir sorun olduğunu düşünüyorsanız düzeltme için iletişim formunu kullanabilir veya yorum bırakabilirsiniz.
Okuyucu Yorumları
Evren Bal (evrenbal), 30 Ekim 2012 03.42
Hayırlı olsun, bu da sitenin ilk yorumu olsun. :)
Yalnızca kayıtlı üyeler yorum yazabilirler. Lütfen yorum yazmak için öncellikle giriş yapınız.
Hızlı Giriş:
Yeşiloji.com'a en son eklenen haberler
Elinizdeki atıkları geri dönüşümle nerede / nasıl değerlendirirsiniz?“Düşük karbon” kahramanları aranıyorTemiz Üretim Nedir?Trafiğe kayıtlı araç sayısı 19 milyon sınırına dayandıİş Hayatı - Özel Hayat dengesinde en iyi ve en kötü ülkelerSürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmenin  Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik (Tam Metin)Yeşil Bina Yönetmeliği YayımlandıYenilenebilir Enerji Kredisi alabileceğiniz bankalarAkçansa Biyoçeşitlilik Proje Yarışmasının kazananları açıklandıHybrid Otomobiller hem bütçeye hem doğaya dostSürdürülebilir Üretim Sempozyumu 2014Köy okullarına bilgisayar bağışı kampanyasıDünya Rüzgar Enerjisi Kapasitesi 2020 yılına kadar 2 katına çıkacakSağlık Sektöründe Sürdürülebilirlik, Yeşil HastanelerYenilenebir Enerji ile hem çevreyi hem ekonomiyi koruyalım2035'e kadar 49 trilyon dolar enerji yatırımı gerekiyorToyota fabrikasını çatısına 500 kw'lık güneş panelleri kurulduObama kömür kirliliğine dur demek için harekete geçiyorAvrupa'nın karbon emisyonları düşmeye devam ediyorBill Gates Dünyanın en ölümcül hayvanına savaş açtıAlmanya enerji ihtiyacının %74'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlayarak bu ayın 2. rekorunu kırdıGoogle direksiyonu ve pedalları bile olmayan sürücüsüz elektrikli aracını ortaya çıkardıÇöpten gelen 30 milyar dolar2050'de Danimarka'da %100 yenilenebilir enerji mümkünYaşayan binalar, yeşil bitkiler duvarlarınıza hayat katıyor...Dünyanın en büyük kömür santrali Rusya'da kuruluyorÇin hava kirliliğini önlemek için milyonlarca aracı trafikten çekiyor...Brezilyalı öğrenciler ABD huzurevlerindeki yaşlılarla sohbet ederek İngilizce öğreniyorAlmanyada Nükleer'in payı azalırken Yenilenebilir Enerji'nin payı artıyorEn yeşil olmadan önce en dürüst olmak; GENSED 3. Olağan Genel Kurul Toplantısını GerçekleştirdiTürkiye'nin en iyi iş verenleri açıklandıDünyanın en büyük takip sistemli güneş enerji santrali Kaliforniya'da tamamlandıKartal Belediyesi'nden hem hayvanları hem çevreyi koruyan uygulamaAvrupa Yeşil Başkenti, European Green Capital 2016Binamın Enerji Sınıfı Düşük Çıkarsa Ne Olacak?Internetin yeni trendi, #BebekKaşlarıTürkiye'nin en iyi iş vereni açıklandı4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı ve SergisiDünya Bankasından Yenilenebilir Enerji Projelerinin Finansmanı için 350 Milyon DolarKüresel ısınma tüm deniz kaplumbağalarını dişi yapabilirPamuktan yapılan organik batarya 20 kat daha hızlı şarj oluyorAvrupa'nın fosil yakıt ve doğal kaynakları çok yakında tükenecekÇin hava kirliliğini önlemek için güneş enerjisi kapasitesini 70.000 MW'a çıkartacak