A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Creating default object from empty value

Filename: helpers/directory_helper.php

Line Number: 360

Yeşil Rehber - Bilim İlaç
Bilim İlaç
Maslak Mahallesi Sümer Sokak No:4 Şişli İstanbul / Türkiye

Bilim İlaç

İlaç şirketleri gerek ürünlerinin insan sağlığına direk etkisi, gerek üretim sırasında kullanılan kimyasallar, gerekse büyük dağıtım ağları ile sürdürülebilirlik anlamında büyük önem arzediyorlar. Türk İlaç sektöründe satış adeti olarak 300 firma arasında 3. olan Bilim İlaç da sektörün en önemli oyuncularından.

Bilim İlaç 2012 yılı itibarı ile 3.'sünü yayınladığı Kurumsal Sorumluluk Raporu ile de sektörün öncülerinden. Hiç bir insanın mükemmel olmadığı gibi, hiç bir şirket ya da hiç bir raporda mükemmel değildir. Şüphesiz ki hedeflerinde de belirtildiği üzere Bilim İlaç'ın yapması gereken daha çok şey var. Fakat şu bi gerçek ki şirket sürdürülebilirlik konusunu birincil gündemine almış, kendi deyimleriyle içselleştirmiş. Raporun Sürdürülebilirlik başlığında yasal bir zorunluluk olan "atıkların lisanslı firmalarca toplanması" gibi temel gerekleri sürdürülebilirlik adına yapılan faaliyet olarak öne çıkarmak yerine "eczanelere dağıtılan torbaların biyo-çözünür malzemelerden üretilmesi", karbon salınımı ölçümleri, azaltmaya yönelik projeler ve karbon offsetlenmesi gibi daha ileri seviye ve önemli konulara yer verilmiş. Raporun içeriği ve raporlama döneminde gerçekleştirilen faaliyetler "Haydi biz de rapor çıkaralım" mantığı ile hazırlanmış bir rapor olmadığını gösteriyor.

Şunu da belirtmek isteriz ki sürdürülebilirlik raporu yayınlanması, bu raporda olumlu çalışmaların, dikkat değer projelerin olması tabii ki dikkate değer, fakat şirketin dört dörtlük olduğu, eksik ya da gelişime açık bir yönünün olmadığı anlamına gelmiyor. Tüm sürdürülebilirlik raporları için raporun içeriğini, şirketin faaliyetlerini beğenilsede bunu da aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var.

Bu rapor için biraz daha fazla olmak üzere birçok sürdürülebilirlik raporunda ortak bir sorun var. Raporlar Sürdürülebilirlik raporundan ziyade faaliyet raporu + tanıtım broşürü + biz harikayız kitapçıklarına dönüşüyor. Çok nadir bazı raporlarda bu bilgiler özet bir o kadar da ilgi çekici, (tabiri caizse "hap" şeklinde) sunuluyor ve rapor asıl amacından şaşmamış oluyor. Malesef bilim ilacın 2011 raporu da birinci grup raporlardan ve yüzlerce sayfayı okumak biraz yorucu ve zaman zaman sıkıcı hale geliyor.

Yeşil Rehber Kategorileri:

Yeşiloji’ye Son Eklenen Haberler